Заменик председника Комитета Државне думе за одбрану Јуриј Швиткин изјавио је да Москва располаже информацијама о томе да је повећан број војних вежби НАТО-а у близини руских граница и потврдио је такође да је повећан број страних извиђачких летова. То је, како је рекао, повезано са одређеним тензијама, које стварају САД и поједине земље НАТО блока.
„Нарушавање ваздушног простора Руске Федерације је недопустиво“, истиче лист.
„Данас су САД откриле своје право лице и изричито изјављују да ће учинити све могуће да руководство Русије и наш народ промене актуелни курс како би играли по њиховим правилима. То је, наравно, недопустиво. Ми нећемо играти по њиховим правилима“, рекао је Швиткин.
Сенатор је навео да је ту реч о провокацијама, како би изазвали Русију да одговори, али ће, како је истакао, Москва „сачувати хладнокрвност и остаће мирна“.
Руски војни експерти наводе да је интензитет извиђачких летова америчке и авијације НАТО-а у близини руских граница значајно порастао после уласка Крима у састав Русије, али упозоравају и да се увећао број летова америчке тешке стратешке авијације.
„То што се сада дешава је необична активност. Притом, није увећана само извиђачка активност у ваздуху, него је у близини руског ваздушног простора повећан и број летова америчке тешке стратешке авијације, која је носилац нуклеарног оружја. Американци су прошле године пребацили у британску ваздухопловну базу ’Ферфорд‘ три типа тешких стратешких бомбардера. Али они нису остали на британским острвима, него су летели над Балтичким морем, а један се чак приземљио и у естонску војну ваздухопловну базу ’Емари‘, што је веома близу наше територије‘, каже за Спутњик руски војни експерт Владимир Козин.
Он упозорава да се војна активност НАТО-а око руских граница вишеструко увећала и да је то повезано са ставом Америке да „Русију треба држати на нишану“.
„Четири пута је повећана војно-морска активност око наших обала и на Балтику, као и у Баренцевом и Црном мору. Амерички бродови са ракетним оружјем стално посећују црноморску акваторију. Генерално, војна активност НАТО-а против Русије повећана је пет пута. То су подаци које је изнео генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг. То је повезано са генералним курсом САД — да Русију увек треба држати на нишану. И нема никаквих назнака да ће се тај став променити. Ситуација је непријатна, али се према њој треба односити мирно, треба пажљиво пратити ситуацију и увек бити у приправности“, закључио је Козин.
Међутим, војни експерт, пуковник Виктор Мураховски сматра да повећавање извиђачких летова не значи да се НАТО спрема за рат са Русијом. За то је, како објашњава, потребно распоредити дуж руских граница велике копнене и авијацијске борбене групе.