„Ако мало размислите, пре четири године, непосредно пре Олимпијаде у Сочију, Запад је незаконитим методама свргао проруске власти у Украјини. Као резултат тога је Крим, у којем живи много Руса, на референдуму донео одлуку о придруживању Русији“, подсетио је јапански политичар.
„Овог пута, непосредно пре почетка Светског првенства у Русији, Енглеска је опет иницирала инцидент са нервним гасом А-234, а односи Запада и Русије су се погоршали“, додао је Хатојама.
考えてみれば四年前ソチ五輪の直前に欧米はウクライナの親ロ政権を非合法手段で転覆させた。結果としてロシア人が多数のクリミアは住民投票でロシアへの帰属を決めた。今回はサッカーのワールドカップがロシアで開催される間近で再び英国はノビチョク事件を作り上げ、欧米とロシアは険悪となった。
— 鳩山由紀夫 (@hatoyamayukio) March 31, 2018
Он је прецизирао да „Русија тврди да нема мотива за уклањање Скрипаља, као и да нема залихе А-234 у складу са Конвенцијом о забрани хемијског оружја“.
„Истрага о инциденту још увек траје. Зашто је енглеска премијерка Тереза Меја критиковала Путина?“, пита се Хатојама на свом налогу на Твитеру и објашњава: „Зато што је то и била сврха“.
元ロシアスパイが英国で神経剤ノビチョクで意識不明となった事件でロシアと欧米の緊張が極めて高まっている。ロシアは彼を殺害する動機もなく化学兵器禁止条約でノビチョクは存在していないと主張。事件は今だに調査中。なぜメイ首相はプーチンを名指しで非難したか。そのこと自体が目的だったからだ。
— 鳩山由紀夫 (@hatoyamayukio) March 31, 2018
У британском граду Солсберију 4. марта су отровани бивши пуковник Главне оперативне управе Русије (ГРУ), Сергеј Скрипаљ, који је радио за британске обавештајне службе, и његова ћерка Јулија. Британска страна тврди да је у тровање Скрипаљевих супстанцом А-234 умешана Русија.
С тим у вези, британска премијерка Тереза Меј објавила је да ће предузети низ мера против Русије, међу којима су протеривање 23 руских дипломата у року од недељу дана и замрзавање свих билатералних контаката на високом нивоу.
За примером Велике Британије пошле су и друге земље ЕУ, укључујући Немачку, Француску и Пољску. Непријатељским корацима према Москви пошле су Сједињене Америчке Државе, Канада, Аустралија, Украјина и Грузија. Руске власти негирају оптужбе на свој рачун и захтевају да им се дају докази.
Јукио Хатојама налазио се на челу јапанске владе од септембра 2009. до јуна 2010. године. Он је, такође је упамћен по томе што је у марту 2015. године, упркос протестима јапанског министарства спољних послова, посетио Крим. Након своје посете он је новинарима изјавио да становници полуострва живе срећним и мирним животом.