Владајућа већина, наиме, после изласка Српске листе више не постоји, а готово свакодневно се лицитира неизбежним оставкама.
И све се догодило за само десетак дана.
Најпре је косовски парламент у неколико наврата био под „притиском“ сузавца, којим су посланици опозиционог покрета Самоопредељење онемогућавали демаркацију са Црном Гором.
Демаркација је ратификована, али тек након што је део посланика покрета ухапшен, а део није имао приступ седницама парламента.
А онда је уследио безобзиран политички спектакл, са хапшењем шефа владине канцеларије за КиМ Марка Ђурића, 26. марта.
Видео-снимци тог хапшења, које су извели специјалци Косовске полиције под пуним наоружањем, посебно крајње понижавајуће повлачење Ђурића приштинском главном улицом до полицијске станице, где су му грађани звиждали, аплаудирали и добацивали непримерене поруке, обишли су регион, али, нажалост, не и свет.
Пажњу светских медија, па ни САД и ЕУ, није привукла ни чињеница да је Ђурић након након извесног времена пуштен без било какве судске одлуке.
Најзад, два дана касније догодио се нови скандал, када су припадници турске тајне службе у заједничкој акцији са косовском тајном службом и полицијом извели акцију у којој је депортовано, односно, као и у случају Ђурића — киднаповано шест турских држављана. Они су означени као припадници покрета ФАТО верског лидера Фетулаха Гулена, којег турски председник Ердоган сматра одговорним за покушај његовог свргавања, у лето 2016.
Депортација турских држављана изведена је, наводно, без знања председника привремене владе, што је Рамуша Харадинаја навело на хитну смену министра унутрашњих послова и шефа косовске обавештајне службе.
Колико је хапшење Ђурића у широј јавности у Приштини дочекано ликовањем, толико је хапшење гулениста било понижавајући хладан туш, због чињенице да водећи албански политички лидери, не само Харадинај, већ ни, наводно, председник Хашим Тачи и председавајући парламента Кадри Весели о томе ништа нису знали, нити их је ко питао, па се намеће питање ко, заправо, контролише процесе на територији самопроглашене државе Косово.
Поводом последњег догађаја огласио се и турски председник Ердоган, који је за Харадинаја рекао да је „марионета чије конце повлаче други“.
„Питам косовског премијера, по чијој директиви си направио такав корак? Откад си ти почео да штитиш оне који покушавају да изврше удар на Републику Турску… Ти ћеш за то полагати рачун. Пред мојом браћом Косоварима, онима које ја познајем, полагаћеш рачун за то, ја то знам“, навео је Ердоган.
Истовремено, турски председник је похвалио Тачија.
У Приштини се тражи и оставка Тачија, за којег тврде да је организовао хапшење Ђурића три дана пре него што је до хапшења дошло, као и да је непосредно био повезан са депортацијом турских држављана.
За сутра је у Приштини на захтев опозиције заказана ванредна седница парламента на којем ће се разматрати последњи скандали, али — није јасно с каквим циљем.
За доношење било какве одлуке, међутим, потребна је парламентарна већина, а она у овом тренутку не постоји, јер Харадинајеву владу подржава 52 од 120 посланика.
На све то, три државе, Шпанија, Румунија и Кипар, неће да учествују на самиту ЕУ — Западни Балкан, маја ове године у Софији, због најављеног учешћа Косова.
Са звездицом или без, Приштина се нашла усред изазова које нити је планирала, нити с њима уме да изађе на крај, бар не брзо и без велике штете.
Танјуг