Лавров је истакао да се сада много говори о Хладном рату и о томе да је „ситуација гора него што је била у време класичног Хладног рата, зато што су тада постојала нека правила и поштовала се пристојност“.
„Сада су наши западни партнери — мислим пре свега на Велику Британију, Сједињене Америчке Државе и неколико земаља које их слепо прате — одбацили сваку пристојност и прибегавају отвореним лажима и потпуним дезинформацијама. Ми на то одговарамо, по мом мишљењу, прилично мирно, хладнокрвно, инсистирамо да се све оптужбе и тврдње поткрепе чињеницама“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре након разговора са својим колегом из Бангладеша.
Русија је више од свих заинтересована за откривање истине у случају тровања Сергеја Скрипаља и његове ћерке, рекао је руски министар.
„Русија нема никакве везе са тровањем Скрипаљевих. Али смо веома заинтересовани више него било ко други за утврђивање истине, да сазнамо истину о судбини наших грађана“, истакао је Лавров.
Протеривање дипломата под измишљеним изговором у вези са „случајем Скрипаљ“ смањује могућности за дијалог Русије са Западом, али принцип реципроцитета нико није мењао, додао је Лавров.
„Када нема чињеница… они почињу да се искаљују на дипломатама, који по дефиницији треба да одржавају односе, решавају тешке ситуације, траже неке начине за превазилажење потешкоћа, они сада смањују могућности за такав дијалог протеривањем дипломата под измишљеним изговорима“, истакао је Лавров.
Русија није могла да има мотив за тровање Скрипаља у Британији, нагласио је руски министар.
„Узгред, када говоре да је наређење дошло из самог врха, онда је, пре свега, председник Путин лично коментарисао ову ситуацију и рекао да само потпуно пристрасна особа, особа која је започела страшну, луду провокацију, може да тврди да је Русија имала мотив, што раде британске колеге. Који је био наш мотив? Уочи председничких избора, уочи Светског првенства у фудбалу?“, рекао је Лавров.
„Човек је пуштен на слободу, помилован у оквиру замене за представнике Русије пре неколико година. А да је било икаквих претензија према овој особи, он вероватно не би био предмет размене“, истакао је министар.
Лавров је навео да од Русије не зависи колико ће далеко отићи узајамне депортације и да Запад први треба да се заустави.
„Не зависи од нас докле ћемо ићи. У дипломатији постоји принцип реципроцитета, нико га није мењао. Овај принцип ће се стално примењивати… Не желимо да играмо дечије игрице, што је управо оно што раде наши партнери“, додао је Лавров.
Лавров је навео да ако Лондон не буде у могућности да одговори на питања Русије о случају тровања Скрипаља на предстојећем састанку Извршног савета Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) 4. априла, то ће значити да је цео инцидент био провокација.
„Поставили смо строго конкретна питања у потпуној сагласности са Конвенцијом о забрани хемијског оружја. Питања су упућена и техничком секретаријату ОЗХО-а, и нашим британским колегама и нашим француским колегама, јер су се одједном појавили извештаји и о томе је говорио председник (Француске Емануел) Макрон, да је Француска активно укључена у истрагу. За нас је важно да сазнамо по каквим основима се то догодило“, истакао је Лавров.
„Питања има много, а немогућност наших британских колега да на њих одговоре ће значити само једну ствар — да је све ово измишљотина и, конкретније, најгрубља провокација“, додао је он.
Он је истакао да Русија сматра да је нечувено да се до сада сви захтеви Москве упућени Лондону за конзуларни приступ Скрипаљевима одбацују или остају без одговора.
У британском граду Солсберију 4. марта су отровани бивши пуковник Главне оперативне управе Русије (ГРУ), Сергеј Скрипаљ, који је радио за британске обавештајне службе, и његова ћерка Јулија. Британска страна тврди да је у тровање Скрипаљевих супстанцом А-234 умешана Русија, што Русија категорички негира.