Проматрајући тамне „закрпе“ на облацима на Венери, научници су открили да се састоје од сумпорне киселине и честица које апсорбују светлост, баш као и честице на Земљи.
У студији објављеној 30. марта у часопису „Астробиолоџи“, тим истраживача из Калифорније тврди да хемијска и физичка својства, као и умерене температуре и притисак на Венери, подржавају претпоставку да би ти облаци могли да угосте ванземаљске форме живота.
Величина честица у тамним деловима облака слична је величини бактерија на Земљи, и ако је тако, тврде научници, то би могло да учини Венеру значајном у дуготрајној потрази за ванземаљским облицима живота.
„Да би смо се заиста у то уверили, морали бисмо да уземемо узорке облака“, рекао је биохемичар Ракеш Могул, коаутор студије и професор на калифорнијском Политехничком универзитету у Помони, и додао да би Венера могла да буде „узбудљиво, ново поглавље у астробиолошким истраживањима“.
За 16. април НАСА и „Спејс икс“ планирали су пуштање у рад новог свемирског телескопа — Транзитне истраживачке и сателитске егзопланете — помоћу ког би требало да се открију хиљаде оближњих ванземаљских светова.
Иако се то вероватно неће десити за нашег живота, научници се надају да би могли да пронађу ванземаљски живот.