Џабаров је за лист „Известија“ реаговао на изјаве лидера СРС-а Војислава Шешеља о потреби да се Србија приближи Русији и партнерима, како би се удаљила од НАТО.
„Србија и Русија имају посебне односе. Радују нас жеље да се уђе у ОДКБ, али колико разумемо, мало је вероватно да ће се то десити. Србија је опредељена као неутрална“, рекао је Џабаров.
Руски лист се позива и на дипломатски извор из Србије, који је навео да „планови да се уђе у било какав политички или војни савез нису на државној агенди“.
„Известија“ подсећа да Вашингтон жели да „угура“ Србију у НАТО како би САД контролисале цео Балкан.
Пјотр Искендеров, истраживач Института за словенске студије Руске академије наука, каже да би то могао бити двосекли мач.
„Ако НАТО појача притисак, онда би истинске антизападне снаге могле да преузму позиције у Београду и онда би земља могла да се заиста окрене ОДКБ-у и другим организацијама у постсовјетском простору“, рекао је Искендеров.
Организација договора о колективној безбедности је међународна организација, која се базира на безбедносно војној сарадњи и представља пандан НАТО алијанси на простору бившег СССР-а.
Чланице су Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија, Киргистан, Таџикистан, а земље посматрачи су Авганистан и Србија.
Б 92