У истраживању које је „Фактор плус“ урадио за Танјуг скоро једнак број испитаних изјаснио се за прекид дијалога Београда и Приштине и за његов наставак.
На питање које су мере које би Србија требало да предузме да би заштитила своје економске интересе на КиМ, 36 одсто испитаника сматра да би Србија требало да повећа утицај на тржишту Косова и тако увећа добит.
Мање од трећине испитаника (27 одсто) пак мисли да се ништа не може учинити уколико Косово све више постаје независно од Србије у политичко-правном и економском смислу, 20 одсто сматра да Србија треба јасно да дефинише своје имовинско-правне захтеве у односу на албанску страну, док о том питању став нема 10 одсто испитаних.
Упитани који би наредни потез председника Србије Александра Вучића и Владе требало да буде, а да се односи на КиМ, 36 одсто испитаника је за наставак дијалога Београда и Приштине у Бриселу, док 33 одсто сматра да преговоре треба прекинути до успостављања Заједнице српских општина.
Резултати су показали да је за војну интервенцију 10 одсто грађана.
Осам одсто је за признање независности Косова, седам одсто за прекид свих преговора, док је шест одсто за повлачење потписа Београда са Бриселског споразума.
Реакција председника Вучића и Владе Србије приликом кризе на северу КиМ за 61 одсто испитаних је била одговорна и мудра, 11 одсто је види као изнуђену, док је исти проценат испитаника оцењује као унапред осмишљену.
Више од половине испитаних — 56 одсто — сматра да реакција Војске Србије приликом кризе на северу КиМ улива поверење и сигурност, 20 одсто мисли да је није било, док 10, односно девет одсто сматра да та реакција улива страх и неповерење.
Танјуг