Европска унија је поздравила најаву косовског премијера Рамуша Харадинаја да дâ мандат управљачком тиму за израду нацрта статута Заједнице српских општина, и истакла да је рок за израду статута — четири месеца.
Међутим, може ли се Приштини, али и ЕУ веровати? Да ли се иза свега крије намера да спрече Србе да сами формирају ЗСО и да обесмисле рок који су дали Срби?
Милован Дрецун, председник Одбора за Косово и Метохију, каже да је очигледно да је одлука Српске листе да сама формира ЗСО донела резултат и да је то схваћено озбиљно.
Међутим…
„Приштина покушава опет да добије на времену и не мислим да је искрена у намери да формира Заједницу српских општина. То се види из свих њених потеза. Рок који који сада даје ЕУ такође је бесмислен. Каква четири месеца? Шта ће да раде за то време? Дакле, Заједница мора да се формира одмах, више нема чекања, и све ово је покушај да се сада Приштина покаже као конструктивна страна и да се онда то дефинише као неки напредак“, објашњава Дрецун.
Он додаје да је, по његовом мишљењу, све то једна велика игра која се неће завршити ако Србија и Српска листа не ураде нешто саме.
„Односно, потребно је да се ово приведе крају, на начин на који треба. А то је формирање ЗСО онако како је предвиђено Бриселским споразумом, а не како би Приштина желела“, сматра Дрецун.
Наш саговорник каже да нам остаје само да видимо шта ће се десити, али и да се треба надати да ће овога пута Приштина можда бити конструктивнија. Мада, како додаје, имајући у виду досадашње понашање, за то су мале шансе. На питање да ли Српска листа остаје при свом — да 20. априла почне са формирањем ЗСО — Дрецун каже:
„Јасно је да овим потезом Приштина и ЕУ желе да једноставно затворе простор Српској листи да сама формира ЗСО и да се то пролонгира. Видећемо како ће се Српска листа понашати, а верујем да ће то најпре зависити од конкретних потеза које ће Приштина да повуче до 20. овог месеца“.
У саопштењу Европске службе за спољне послове се наводи да овај „дуго очекивани корак“ омогућава почетак примене договора о Заједници српских општина, што је, како се наглашава, обавеза коју је Косово преузело у оквиру дијалога коме посредује ЕУ и уз споразуме договорене у Бриселу у априлу 2013. године и августу 2015. године.