„Седам година сам радио у централној болници у Думи. Десило се да нам је у јануару ове године дошло шест пацијената са респираторним проблемима. Након прегледа нисмо нашли никакве проблеме нити отровне супстанце. Дали смо им терапију кисеоником и нисмо имали никакве доказе о употреби отровних супстанци“, испричао је лекар.
Крајем јануара амерички државни секретар Рекс Тилерсон изјавио је у Паризу да су сиријске власти 22. јануара наводно употребиле хемијско оружје против цивила у Источној Гути. Као одговор на то, Министарство одбране Русије је саопштило да су покушаји САД да оптуже сиријске власти за употребу хемијског оружја засновани на гласинама са друштвених мрежа и сведочењима терориста, при чему они ниједном нису били потврђени чињеницама. Министарство спољних послова Сирије изјавило је да су америчке оптужбе о употреби хемијског оружја у Источној Гути неосноване и оштро су осудиле такве изјаве.
Раније су неки опозициони интернет портали и катарска телевизија Ал Џазира објавили саопштења позивајући се на милитанте да је сиријска војска у граду Думи употребила хлор од кога су наводно погинуле десетине цивила.
Руски центар за помирење зараћених страна негирао је саопштења да су наводно сиријске оружане снаге бациле хлорну бомбу у Думи. Центар је истакао да је спреман да упути специјалисте за хемијску заштиту за прикупљање података који би потврдили истинитост изјава.
Министарство спољних послова Русије саопштило је да је информација о употреби отровних материја од стране сиријске војске објављена да би се заштитили терористи и оправдали евентуални напади споља.
Начелник Генералштаба Оружаних снага Русије Валериј Герасимов још 13. марта је говорио да руска војска има поуздане информације да милитанти у Источној Гути припремају провокације инсценирања употребе „хемијског оружја“. Он је истакао да постоје докази да ће ову провокацију затим употребити САД као изговор за напад на владине округе у Дамаску.