Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова је, одговарајући на питање како ће Русија одговорити на нове америчке санкције, рекла да Москва има читав списак могућих мера које се проучавају.
Према њеним речима, Запад не намеће санкције Москви као одговор на акције Русије, већ у оквиру опште стратегије притиска на њу.
Она је истакла да Русија не намерава да води противзападну политику упркос свим санкцијама и провокацијама и поновила је да су циљеви Русије сарадња и конструктивни дијалог, те је позвала Запад да сва спорна питања решава за преговарачким столом.
Руски политиколог Игор Шатров сматра да циљ Запада није толико удар на руску економију колико на руско друштво. Како каже, да би извршили притисак на Москву, западњаци су почели да мењају тактику.
„Споља ударју на болне тачке, које имају више везе са расположењима у руском друштву него са економском ситуацијом. Пример су санкције руским спортистима, које су оптуживали за допинг… Јасно је да ударају по осетљивим местима важним за друштво и могу се очекивати нови удари“, рекао је Шатров за Спутњик.
Према његовом мишљењу, таква тактика ће се наставити у догледној будућности, а то би могло да изазове нови хладни рат.
„Постало је јасно да таква политика не уноси раскол у руско друштво, она га — напротив — још више консолидује. Колико год да нас сатанизују и оптужују за којешта, друштво у тим питањима остаје уједињено. Сада ће, по мом мишљењу, цела западна кампања бити усмерена на раскол руског друштва, пошто без подршке грађана власти неће моћи да наставе своју политику, укључујући и ону на међународној сцени. Покушаји да дестабилишу ситуацију изнутра, где Запад завлачи руке, као и покушаји да се организују разне обојене револуције и грађански протести — то је нешто што ће довести до процеса који називају нови хладни рат“, закључио је Шатров.
Подсетимо, САД су у петак поново прошириле санкције Русији. Овога пута ограничења су повезана с „понашањем Русије“ на Криму, Украјини, Сирији и са наводним сајбер-нападима.
На списку се нашло 38 руских бизнисмена, званичника и компанија.
Руски аналитичари сматрају да је то системски притисак на руску елиту и да би те санкције бизнисменима могле да донесу озбиљне проблеме. Међутим, западни стручњаци кажу да би ове санкције могле да иду наруку Владимиру Путину, који већ одавно жели да се капитал, који су руски бизнисмени изнели из земље и инвестирали у САД и друге земље, врати у Русији. И тренутно се то дешава.
Како објашњавају, многи руски предузетници страхују да ће њихов новац и активе у иностранству бити замрзнути, па им је сигурније да новац врате у своју земљу.
Међутим, медији пишу и да САД размишљају о новим санкцијама Русији због „хемијског напада“ у Сирији, док аналитичари сматрају да би тај потез Вашингтона био апсурдан.
„То (’хемијски напад‘ у сиријској Думи) је само изговор, оправдање за нове санкције. Задатак САД је да још више ’закувају‘ ситуацију, да је доведу до кључања и да у потпуности покваре наше односе. Притом, САД све то раде извлачећи своју корист. Америка, на пример, затвара своје тржиште за руски алуминијум и тиме почиње да игра улогу економског ’газде света‘. То је стандардна схема. Изнета је ничим непотврђена верзија о наводном хемијском нападу у сиријској Думи, који је наводно извршила сиријска војска. Ово се ради пре свега зато што Америка почиње да губи свој положај светског лидера, а они верују да се њихова позиција може поправити само ако демонстрирају војну одлучност и војну силу. Мислим да ће све то довести до разарајућих последица за саму Америку. Али ти политичари не размишљају логично, већ код њих преовлађују емоције. Ако се тако настави, сматрам да ће они стићи и до културне сфере и да ће на том пољу покушати нешто да ураде. Ситуација је више него апсурдна“, каже политиколог Сергеј Журавски.
Аналитичар додаје да Москва има „арсенал“ којим може да одговори, али да је за америчке политичаре највећи кошмар пријатељство Русије и Кине.
„Русија би могла, ако не да блокира, онда да отежа Западу пословање, када је реч о сфери економије, логистике, бизниса. А најстрашнији кошмари за америчке политичаре почињу онда када Русија, условно говорећи, каже: „Доста!“ и почне још више да учвршћује пријатељство и сарадњу са кинеским пријатељима. Мада не искључујем да је то циљ Американаца, јер они желе да прогласе Русију и Кину за нову осовину зла, како би и даље наметали своју вољу својим сателитима. У сваком случају, чини ми се да шта год да Америка ради, само погоршава своју позицију“, сматра Журавски.
Иначе, америчке власти су запретиле и да ће предузети казнене мере према оним државама које прекрше санкције Русији, уведене на основу Закона о борби против противника Америке путем санкција.