„Наставићемо да размењујемо техничке и стратешке информације са нашим партнерима, посебно Великом Британијом и Сједињеним Америчким Државама. А наредних дана ћемо објавити нашу одлуку“, рекао је Макрон новинарима након састанка са престолонаследником Саудијске Арабије Мухамедом бин Салманом ел Саудом.
Одлука о могућем војном одговору у Сирији ни на који начин неће утицати на савезнике сиријског режима, додао је Макрон.
Он је рекао и да Француска сматра да рад Заједничког механизма УН и ОЗХО о истрази хемијских напада у Сирији треба да се обнови.
„Желимо и даћемо иницијативу са Сједињеним Америчким Државама да рад заједничког механизма УН-ОЗХО (о истрази употребе хемијског оружја у Сирији) буде обновљен. Он не ради од краја прошле године, углавном под притиском Русије“, истакао је Макрон.
Раније је Запад оптужио Дамаск за наводни хемијски напад у сиријском граду Думи. Москва је негирала информације о хлорној бомби коју је наводно бацила сиријска војска. Руско Министарство спољних послова саопштило је да су клевете о употреби отровних супстанци од стране сиријске војске у циљу да се заштите терористи и оправдају евентуални напади споља.
Начелник Генералштаба Оружаних снага Русије, Валериј Герасимов, још 13. је марта говорио да руска војска има поуздане информације да милитанти у Источној Гути припремају провокације инсценирања употребе „хемијског оружја“. Он је истакао да постоје докази да ће ову провокацију затим употребити САД као изговор за напад на владине округе у Дамаску.