Бивши директор ЦИА и наследник Рекса Тилерсона данас ће у Конгресу, у коме треба да се потврди именовање на место државног секретара рећи да је „сада готово“ с вишегодишњом америчком „меком политиком“ према „агресивној“ Русији.
На основу објављених одломака говора, Помпео ће казати да администрација председника Доналда Трампа сматра Русију „претњoм за САД“.
„Дуг је списак акција наше администрације, које су усмерене на то да се повећа цена коју плаћа Владимир Путин“, наводи се у Помпеовом писму упућеном Конгресу који је објавила Бела кућа.
Међу мерама према Русији Помпео је навео санкције, протеривање дипломата, јачање америчке војске и снага за нуклеарно обуздавање, као и „наоружаних храбрих младих људи који се супротстављају руском експанзионизму у Украјини и у Грузији“.
Помпео је нагласио да је тај списак много дужи и да ће сигурно имати шта да дода.
У руским стручним круговима различито тумаче ратоборне Помпеове речи. Док једни сматрају да те речи не треба доживљавати као „објаву рата“, већ као Помпеов покушај да глатко добије пристанак Конгреса за његову нову позицију, други оцењују да се Доналд Трамп све више удаљава од својих ранијих обећања и окружује „јастеребовима“.
„Трампова администрација се радикализује. То су ултрадесничарски ’јастребови‘, који се не либе да изнесу своје ставове. Помпеова изјава говори о томе да је све што су раније предузеле САД против Русије, у ствари, била само увертира, а сада Вашингтон почиње озбиљно да се бави Русијом. То је делом информационо-психолошки рат“, рекао је за Спутњик руски политиколог Константин Блохин.
Експерт је упозорио да је на прагу нови „хладни рат“, али је истовремено истакао и да ће притисци Запада само још више консолидовати руски народ.
„Видимо да избија нови ’хладни рат‘. На Русију се врше притисци као на Северну Кореју. Проверавају нашу издржљивост, трпељивост, тестирају нас, покушавају да нас продрмају и разбију изнутра, како би изазвали алармистичка расположења у Русији. Они не разумеју да ће се наш народ као одговор на то још више консолидовати и показати отпор и храброст“, додао је Блохин.
Руски експерти сматрају да ће Помпеова политика бити усмерена на пооштравање санкција и кажњавање Русије због „агресивне политике“ супротстављања Западу и светском поретку који су створили Американци.
Аналитичари подсећају да је Трамп већ „претумбао“ свој кабинет, макар онај део који се тиче националне безбедности. Многи генерали су напустили своје позиције. Министар одбране Џејмс Матис ће очигледно отићи са тог места, а тресе се и столица шефа кабинета Беле куће Џона Келија. Замењују их људи који нису стручњаци, већ идеолози. На првом месту то су Мајк Помпео и нови Трампов саветник за националну безбедност Џон Болтон. Како додају руски експерти, они су идеолози оштрије конфротационе политике према Русији, а идеолошко продубљивање конфронтације са Русијом је удаљавање од политике коју је Трамп дуго пропагирао.
Руски експерти такође оцењују да ће приступ за који се буду залагали Болтон и Помпео, бити „повратак совјетско-америчком конфликту“.
Они напомињу да бивши државни секретар Рекс Тилерсон није био „подобан“, пошто је сматрао да не треба улазити у отворен сукоб ни са Северном Корејом, ни са Ираном, ни са Русијом.
Подсетимо, Трамп је отпустио Тилерсона објавом на Твитеру 13. марта, али је та одлука постала званична тек крајем тог месеца. Трамп је на његово место именовао директора ЦИА Мајка Помпеа, који треба да прође потврду у Конгресу пре него што преузме дужност.