Како је рекао, тренутна конјунктура у Русији је таква да се није неопходно задуживати како би се откупиле руске обвезнице, већ је средства могуће тражити и унутар државе.
Он је истакао да ће Русија ипак успети да оствари профит у случају да буде принуђена да самостално откупљује обвезнице — у ту сврху могу бити коришћена и средства из Фонда националног благостања.
„Сигуран сам да ћемо се снаћи и без страних инвеститора. Међутим, када говоримо о страним инвеститорима, углавном мислимо на солидне институције које долазе на руско тржиште. То су стабилни активи са веома високом профитабилношћу. Онај ко буде изгубио могућност да оперише са руским државним дугом, пуцаће себи у ногу“, нагласио је.
Међутим, Силуанов је признао и да ће се последице ових најављених санкција несумњиво непријатно одразити на руску економију.
Истовремено је оценио и да се ради искључиво о предлогу појединих америчких конгресмена. Самим тим је неизвесно како ће се та прича развити и да ли ће ту иницијативу подржати и Парламент и сâм амерички председник Доналд Трамп.
Подсетимо, амерички конгресмени предложили су пакет санкција против Русије у знак солидарности са Великом Британијом поводом инцидента са тровањем бившег руског обавештајца Сергеја Скрипаља и његове ћерке Јулије, којим се забрањује свим грађанима Америке да врше било какве финансијске операције коjе су повезане са руским државним дугом, а поред руских хартија од вредности, на мети су и облигације седам најкрупнијих руских државних банака.