Резултати истраживања ОЗХО потврдили су анализе британских стручњака, изјавио је стални представник Британије у Организацији за забрану хемијског оружја Питер Вилсон, говорећи на састанку Извршног већа ОЗХО.
„Дана 13. априла, Руска Федерација је предала Великој Британији списак питања из Члана 9 Конвенције о забрани хемијског оружја. Ми ћемо одговорити што је пре могуће, а то ће се догодити у року од 10 дана, како то и предвиђа Конвенција (о забрани хемијског оружја)“, рекао је Вилсон.
Према речима представника Велике Британије, четири акредитоване лабораторије ОЗХО нису пронашле супстанцу БЗ у неком од узорака прикупљених у Солсберију. Ипак, истрага Лондона и ОЗХО нису успеле да одреде земљу порекла и производне локације нервног агенса, истакао је британски изасланик.
— UK Delegation OPCW (@UK_OPCW) 18. април 2018.
'Russia has waged a brazen disinformation campaign, and attacked the reputation and expertise of the OPCW.' @PeterWilson to #OPCW ECM 59
— UK Delegation OPCW (@UK_OPCW) 18. април 2018.
„Несмотрено понашање Русије“, према Вилсоновим речима, крши забрану хемијског оружја.
'We will continue to call out Russia's reckless and indiscriminate behaviour when it violates the CWC, and when it threatens global security.' @PeterWilson to #OPCW ECM 59
— UK Delegation OPCW (@UK_OPCW) 18. април 2018.
— Foreign Office 🇬🇧 (@foreignoffice) 18. април 2018.
The report confirms the UK's findings: pic.twitter.com/mhdvag8rDX
Раније је руски сенатор изразио сумњу да би симптоми Сергеја и Јулије Скрипаљ у Солсберију могли да буду карактеристични за употребу несмртоносног нервног гаса типа БЗ, који је раније користио НАТО и који ефикасно делује на људе у максималном периоду од три дана.
Четрнаестог априла руски министар иностраних послова Сергеј Лавров рекао је да је швајцарска лабораторија открила трагове БЗ, које су користиле војске САД и Велике Британије, у узорцима које су послали експерти ОЗХО који истражују тровање Скрипаља.
У марту су бивши руски агент Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија пронађени у несвести на клупи близу тржног центра у граду Солсберију у Великој Британији.
Велика Британија је оптужила Москву да је организовала напад, а експерти из Велике Британије су тврдили да је у питању био агенс А-234. Русија је одбацила да има било какву улогу у тровању, указујући на недостатак доказа и затражила да Лондон поткрепи своје оптужбе.