„Илегална трговина наоружањем је значајно сузбијена и смањена на територији Србије, али немамо оперативну контролу над јужном покрајином, па ни сагледавање стања, за шта су задужени Еулекс и Кфор. Свакако да постоји забринутост, јер је у нашој земљи уништено готово 20.000 комада оружја, а у другим земљама и на другим територијама уништене су много мање количине, иако знамо да постоје веће количине наоружања“, објаснио је он новинарима уочи састанка Координационе групе за борбу против илегалне трговине оружјем на Западном Балкану.
Стефановић је рекао да се због те забринутости Србија прикључила немачко-француској иницијативи за борбу против илегалне трговине оружјем на Западном Балкану и да ће даље остати посвећена уништавању и заплени илегалног наоружања.
Подсетио је да је кроз осам поступака легализације држава дала довољно простора грађанима који су желели да предају илегално наоружање а да не сносе одговорност, и да су сада казне пооштрене, те се крећу од 1. јуна прошле године на до 12 година затвора.
„Ми ћемо наставити борбу, а што се тиче легалне трговине, то постоји свуда и то нас не брине, јер се за легално оружје зна где доспева“, казао је он.
Указао је на то да МУП ради на софтверском систему који ће пратити оружје од тренутка производње, односно увоза, до финалног корисника.
„Кроз овај систем знаћемо у сваком тренутку где је сваки комад оружја завршио, где се налази у земљи и код кога“, рекао је Стефановић.
Танјуг