Ипак се креће. Сада се већ са већом извесношћу може рећи да ће доћи до историјског сусрета Доналда Трампа и Ким Џонг Уна, првог на највишем нивоу једног америчког председника и лидера Северне Кореје. Конкретно, то би требало да значи да примирје између две Кореје, које траје 65 година, има шансу да прерасте у мир, а да гледање преко нишана званичника Вашингтона и Пјонгјанга замени оно за столом.
Оно што је прво објавио „Вашингтон пост“, али и штампа у Јужној Кореји, нешто касније је потврдио амерички председник Доналд Трамп — доскорашњи шеф ЦИА, тренутно кандидат за америчког државног секретара Мајк Помпео током ускршњих празника у Пјонгјангу се састао са лидером Северне Кореје Ким Џонг Уном.
„Састанак је прошао веома глатко и успостављени су добри односи. Денуклеаризација ће бити одлична ствар за свет, али и за Северну Кореју“, написао је Трамп, а где би друго, него на свом налогу на Твитеру.
Сусрет Помпеа и Кима је контакт највишег нивоа између две земље од 2000. године, када је тадашња државна секретарка САД Медлин Олбрајт разговарала са Ким Џонг Илом, оцем садашњег лидера. И директор Националне обавештајне службе Џејмс Клапер посетио је Северну Кореју 2014. године како би осигурао ослобађање из затвора два америчка држављанина и тада се састао са званичником обавештајне службе, подсетио је „Вашингтон пост“.
Уз напомену да Сједињене Државе немају дипломатске односе са Северном Корејом, лист је навео да је дипломатска мисија Северне Кореје при УН била главни канал за поруке између Вашингтона и Пјонгјанга.
Какву тајну носи сурет Помпеа и Кима одржан у потаји, који је прилично дуго, готово 20 дана, остао тајна за широку јавност? Да ли ће тако глатко ићи и разговори на највишем нивоу, који ће, по речима Трампа, пре бити одржани почетком јуна, него крајем маја. Где, још није одрeђено. У игри је пет локација, пренели су амерички медији, не прецизирајући о којима је реч, осим да ниједна није у САД. Наравно, ако се у међувремену ствари буду добро одвијале.
По оцени доброг познаваоца ситуације у том делу света Борислава Коркоделовића, ово би могло да буде пролеће не једног него више самита у североисточној Азији, што говори о одређеној релаксацији ситуације која је тамо створена последњих месеци. Томе, како он оцењује за Спутњик, пре свега треба захвалити изузетно вештој, упорној, на моменте и тврдоглавој дипломатији председника Јужне Кореје Мун Џае Ина. Он напомиње да се интензивни разговори одвијају иза сцене и да у њима увелико учествује и Јужна Кореја.
На подсећање да „Вашингтон пост“ преноси изјаве неименованих званичника према којима је Ким током сусрета са Помпеом потврдио спремност да преговара о денуклеаризацији његове земље, коју је и Трамп апострофирао у свом твиту, Коркоделовић сматра да се може очекивати да почну разговори о процесу денуклеаризације.
Он, међутим, сматра да ће управо на тој теми почети велики проблеми. Питање је шта би то Северна Кореја у том процесу могла да дâ и заузврат да прими, по систему корак за корак.
„Американци, нарочито јастребови око Трампа, другачије виде процес денуклеаризације и појам денуклеаризације у односу на Северну Кореју, Кину и Русију, па чак и у односу на Јужну Кореју. САД желе потпуну, једнократну, дефинитивну и свеобухватну денуклеаризацију“, истиче саговорник Спутњика.
Он објашњава да би то, по виђењу САД, требало да буде налик ономе што су Американци остварили са Либијом у време пуковника Гадафија када су договорили да читав нуклеарни програм те земље буде размонтиран, утоварен у бродове и одвезен у САД, где је потом уништен.
Недавно је и нови амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон рекао да би хтели да то буде остварено и у случају Северне Кореје.
„Питање је, међутим, да ли ће то ићи тако глатко како је то ишло са изгледа помало наивним Гадафијем“, констатује Коркоделовић.
Ни посланик у руској Думи Александар Јушченко не верује да ће Пјонгјанг пристати да одустане од нуклеарног програма, што је, како сматра, основни захтев Вашингтона.
„Северна Кореја је развијала тај програм како би друге земље поштовале њене интересе, и мислим да је успела у томе. Раније Американци нису хтели да разговарају са Пјонгјангом, а сада сами праве кораке у сусрет Северној Кореји“, истакао је он за Спутњик.
А Коркоделовић уз то подсећа да и Јужнокорејци имају своје гледиште на процес денуклеаризације који виде као део ширег процеса- успостављања трајног мира на Корејском полуострву. По њиховом виђењу то подразумева економску сарадњу две Кореје које би мирно живеле једна поред друге и интензивно сарађивале на различитим пољима, напомиње добар познавалац ситуације у том делу света. То би, како каже, могло да изгледа као једна економска заједница без формирања политичке.
Трајни мир, односно прекид непријатељстава две Кореје ће бити тема састанка лидера две Кореје, 27. априла, чему је, како подсећа, и Трамп „дао благослов“.
На питање у којој мери је сусрет Кима и кинеског председника Си Ђинпинга крајем марта у Пекингу допринео оваквом развоју ситуације, Коркоделовић каже да је то био веома значајан сусрет. Он је подсетио да се откако су на челу својих држава, Ким од 2011, а Си од 2013, никада нису срели. Говорило се о помало затегнутим односима двеју држава, због севернокорејског програма нуклеарног ракетног наоружавања.
Тај сусрет је на неки начин ублажио притисак који Трамп, а и Јужна Кореја у одређеној мери, врше на Кима у погледу евентуалних уступака које би он требало да учини у процесу денуклеаризације Северне Кореје, сматра саговорник Спутњика.
Најновија вест је, каже он, да ће Си отићи у званичну посету Пјонгјангу.
„Ким сада у НР Кини има поново чврстог савезника, што је и био циљ његове посете Пекингу. Има наговештаја да би, можда, после самита са јужнокорејским председником Мун Џае Ином 27. априла, пред сусрет са Трампом, уколико све буде текло добро, Ким Џонг Ун евентуално могао да се сретне и са руским председником Владимиром Путином негде у Русији“, рекао је Коркоделовић.
Уколико све буде ишло добро. Јер како је, додуше у шали, Трамп рекао новинарима о могућем сусрету са Кимом — „имаћемо добар састанак или нећемо имати добар састанак, или уопште нећемо имати састанак. Зависи шта ће се дешавати“.