Акционарска група Светска банка одобрила је докапитализацију од 13 милијарди долара.
Сторчак је објаснио да се Русија не слаже са новим принципима кредитне политике међународне економске организације који могу довести до прекида подршке највећих и најпоузданијих корисника кредита светске организације — Кине и Индије.
Према Сторчаковим речима, након те одлуке удео Русије у капиталу Светске банке би могао да буде смањен. Заменик министра је додао да због садашње политике Светска банка може да изгуби финансијску стабилност.
„Нећемо учествовати у томе. Историја забране рада Светске банке на територији Русије је позната. Како у таквим условима можемо да тражимо од руководства земље да идемо у Државну думу са буџетом или споразумом који подразумева наше учешће у докапитализацији“, рекао је Сторчак.
Осим тога, заменик министра је указао на погубни принцип расподеле средстава унутар банке.
„Не слажемо се са тим да се ИДА (део Светске банке) држи на површини зарад профита које добија банка, а он се добија од оних којима је помоћ највише потребна — дужника“, рекао је он.
Према Сторчаковим речима, САД такође не желе да учествују у докапитализацији Светске банке, али ће сачувати контролни пакет.
Светска банка је међународна организација која пружа финансијску помоћ и савете земљама како би се повећао економски развој и смањило сиромаштво, али и очувале међународне инвестиције. Састоји се од две институције: Међународне банке за обнову и развој (ИБРД) и Међународне асоцијације за развој (ИДА).