Тибетански духовни вођа Далај Лама изјавио је да је у економском интересу Тибета да остане део Кине.
„Историјски и културно, Тибет је био независан. Кина је преузела контролу над Тибетом у ономе што они називају мирно ослобођење. Све док Устав Кине препознаје нашу културу и посебну историју Тибетанског аутономног региона, можемо да остане део Кине“, рекао је Далај Лама током предавања у индијској престоници Њу Делхију.
Tibetan spiritual leader the #DalaiLama said that #Tibet can remain in #China, only if #Beijing recognised the region's distinct culture and autonomy, in a lecture at #Delhi to mark the 60th anniversary of his exile to #India.
— ANI Digital (@ani_digital) 23. април 2018.
Read @ANI Story | https://t.co/Y0IU7vC3jD pic.twitter.com/CpTTNDTYVJ
„Чињеница је да то Далај Лама говори већ дуже време, али сада је то јасније и прецизније рекао. Индијски премијер Моди ће овог месеца посетити Кину а ова изјава Далај Ламе ће му помоћи током посете. Недавно је Индија ублажила свој агресивни став према Кини у намери да побољшају односе", изјавила је за Спутњик Сриканта Кондапали, индијски експерт за Кину.
Током предавања названог „Улога етике и културе у промоцији глобалног мира и хармоније", Далај Лама се заложио за укључивање древних традиција у модерни образовни систем.
„Расправа о томе како укључити древне традиције у образовни систем је почела. Индија има способност да комбинује модерно образовање са древним традицијама да би се решили светски проблеми. То ће помоћи Индији да се бори против тероризма и глобалног загревања", рекао је Далај Лама.
Пекинг је више пута изразио резерву према према Њу Делхију због давања азила Далај Лами. Посета тибетанског гуруа Арунчал Прадешу, територији око које се споре Индија и Кина, изазвала је спорења две суседне земље, али је Индија остала на становишту да Далај Лама као духовни лидер има право да путује у било који део Индије.