У малој кући у селу Зајуково, Нану Шаова и њен син Хусеин причали су дописнику Спутњика о једноставном и не баш лаком животу на селу и открили су тајну њене дуговечности.
Према Хусеиновим речима, нема неких посебних тајни за дуговечност.
„Није радила ништа специјално да би дуго живела. Није држала дијете. Увек је говорила да се мора радити више. Што више радите — здравији ћете бити. Увек је говорила што теже радите — дуже ћете живети.“
„И гени вероватно имају своју улогу. Њена мајка, моја бака, живела је 117 година“, каже Хусеин. Осим тога, иако његова мајка никада није много јела, обожава слаткише. Рођаци кад јој долазе у посету, доносе јој бомбоне, слатка пецива и колаче.
Кад је реч о породичним посетама, оне се увек претварају у празнике пошто Нану има укупно 67 потомака.
„Тренутно је овде јако тихо, али током празника и викенда, кад праунуци и чукунунуци дођу, овде је јако бучно… Наравно, не долазе увек сви одједном, али кад су сви ту, много је забавно“, каже Хусеин.
Каже да његова мајка никад није обилазила лекаре, осим једном, кад је дозволила да је прегледа лекар који је њен сестрић. Од недавно је почела да узима лекове.
Нану је увек говорила да се најбоље осећала док је радила.
„Радила је чак и кад се пензионисала. Помало је трговала, путовала је у Грузију и Украјину како би продавала робу, а касније је трговала овде“, каже Хусеин. Пре пензионисања, радила је читавог живота на локалној, задружној фарми.
Њен живот није био лак.
„Троје њене деце умрло је кад су били мали. Најмлађа кћерка погинула је кад ју је ударио аутомобил. Имала је 12 година. Петоро деце је одрасло. Данас нас има четворо — три брата и сестра. Отац нам је умро 1982. кад је имао 96 година. Рођен је 1886. и био је четири године старији од маме“, каже Хусеин.
Бака од 127 година преживела је два светска рата. Мало се сећа Првог, али је током Великог отаџбинског рата (руски назив за рат на Источном фронту током Другог светског рата) заједно са другим житељима села копала ровове. Касније, кад је Зајуково ослобођено, имала је грозан задатака да сакупља мртве и да их сахрањује.
Хусеин признаје да је време узело свој данак и да јој се вид и сећања погоршавају последњих година.
„У последње време веома мало говори и има проблеме са меморијом. Понекад нас чак и не препознаје“, каже Хусеин.
Према Руској књизи рекорда, Нану је најстарија особа у Русији за 2017. годину. Међутим, на сертификату је погрешно наведен датум њеног рођендана — 15. јул 1890. године. Хусеин тврди да је његова мајка рођена 25. маја и да ће ускоро напунити 128 година.
„Искрено, нисмо размишљали да се обратимо Гинисовој књизи рекорда, али ако постоји неко ко би се бавио тиме, не бисмо то одбили“, закључио је Хусеин.