План о потрошњи 162 милијарде долара разматра се већ неколико месеци и очекује се да буде претворен у декрет убрзо након Путинове инаугурације 7. маја, наводе анонимни извори за Блумберг, а преноси РТ.
Ове мере уводе се како би се подигао животни стандард руских грађана, што је Путин обећао у годишњем обраћању прошлог месеца. Један од циљева је и стимулисање раста руске економије која се опоравља од рецесије и западних санкција.
Новац који ће бити уложен у изградњу и одржавање путне мреже, као и других видова транспортне инфраструктуре, биће увећан за трећину. Издвајања за здравство и образовање биће повећана за 20 одсто.
То значи да ће Русија у инфраструктуру уложити око 11,3 одсто БДП-а током наредних шест година, у односу на девет одсто, колико улаже сада.
Повећање потрошње биће компензовано смањењем трошкова у другим областима, укључујући одбрану.
Алокација ових средстава могла би да почне већ ове године, али највеће повећање очекује се после 2020.
Песков: Сума није истинита
„Указ је био формулисан и пројектован у наведном року и фактички је већ завршена његова припрема, експертско мишљење. Такав документ је заиста у припреми и биће представљен шефу државе. Кад он буде сматрао да треба да буде потписан, информисаћемо вас“, рекао је Дмитриј Песков, портпарол Кремља. Међутим, према речима Пескова, сума није истинита, пре свега, о трошкови за медицину, образовање и инфраструктуру. Песков такође није спомињао смањење војног буџета.