Руски специјалисти настављају да обучавају сиријску војску и пружају помоћ како би она што пре била спремна да користи те нове системе, рекао је Рудској.
Истовремено, он није прецизирао о којим системима је реч, иако је нешто раније неименовани извор из дипломатских кругова за РИА Новости изјавио да Русија још увек није испоручила Сирији С-300.
Највише 22 од 105 ракета погодиле циљеве у Сирији
Из укупно 105 ракета које су на Сирију испалиле САД, Велика Британија и Француска, највише 22 је погодило циљеве, изјавио је начелник главне оперативне управе руског Генералштаба Сергеј Рудској.
Како је рекао, руски Генералштаб је спровео детаљну анализу резултата напада, прикупљени су фрагменти ракета, након чега је утврђено да је највише 22 пројектила погодило циљеве, иако САД, Велика Британија и Француска тврде да су све испаљене ракете стигле до својих мета.
„Ако узмемо у обзир да је, према наводима САД, на истраживачки центар у Барзи испаљено 76 крстарећих ракета, то значи да је на зграду требало да падне 8,5 тона експлозивне супстанце, будући да свака ракета типа ’Томахавк‘ има од 150 до 200 килограма експлозива. Самим тим, зграда би требало да буде далеко више оштећена него што јесте, тако да је, према прорачунима, само 13 ракета пало на зграду“, прецизирао је он.
Поред тога, како је рекао, одређени број ракета никада није ни стигао до циља, по свему судећи због кварова, док је одређени број „паметних ракета“ пао на привредне објекте који немају никакве везе са Војском Сирије.
Рудској је нагласио и да ће ти фрагменти, на којима се налазе серијски бројеви и остала обележја, бити представљени јавности у Москви, као и целе две ракете које су у потпуности очуване и које нису стигле до својих циљева.
Российское министерство обороны представило обещанные доказательства того, что часть американских ракет сирийцы сбили. Это — остатки тех самых "хороших, новых и умных" ракет от Трампа. pic.twitter.com/ls0FWqKBEC
— Мировые РИА Новости (@RIA_Worldnews) April 25, 2018
Истовремено, указао је Рудској, Организација за забрану хемијског оружја (ОЗХО) је потврдила да ни у складишту Хим Шиншар у провинцији Хомс, баш као ни у истраживачком центру Барза у Дамаску, никада није било хемијског оружја.