На конференцији „Могућности доприноса Конгреса српско-америчког пријатељства промовисању демократских вредности и људских права у Србији“ Скoт је навео да Извештај Европске комисије бележи да нема довољног напретка у области владавине права и независности правосуђа, да има ометања приватности, слободе медије и дискриминације, као и насиља над рањивим групама.
„Владе имају кључну улогу у заштити основних права грађана. Парламент мора да има простора за отворену дебату. Медији имају обавезу да информишу и да преиспитају ауторитете. Држава има посебну одговорност према сиромашнима, старима, жртвама насиља у породици, онима са посебним потребама, као и свима осталима које је лако пренебрегнути. Наравно, ниједна власт не може учинити све и за све“, казао је Скoт.
Он верује да традиционално пријатељство и партнерство, који су доминирали историјским односима српског и америчког народа, треба да буду и даље такви и казао је да је тај однос био прекинут деведесетих година прошлог века, када је националистички полет који је пратио распад бивше Југославије удаљио две земље.
„Али из наше перспективе нема препреке ка враћању добрих и пријатељских односа наше две земље какви су били у периоду од једног и по века“, истакао је амерички амбасадор.
Навео је да организације цивилног друштва нису претња политичкој власти, већ су више стуб успешне политичке стратегије.
„Руководство Србије наводи евроинтеграције, економски раст и јаку и динамичну демократију као своје приоритете. Управо то и САД желе за Србију. Наша помоћ је подршка Србији да се на европском путу креће брже“, казао је Скoт.
Танјуг