Јутрос око 3.50 часова у фабрици „Месопромет“ у бјелопољском насељу Недакуши избио је пожар у којем је изгорјело око 90 одсто комплекса фабрике вриједног пар стотина милиона евра. Узрок пожара у фабрици за прераду меса у којој је било запослено око 900 људи и даље је непознат, а једина срећа у несрећи је што осим огромне материјалне штете жртава и повријеђених нема.
Према свједочењу стражара фабрике, пожар у ком су потпуно изгорјеле модерне машине, хладњаче, прерађена и сирова роба, око пола четири избио је у централном дијелу поткровља фабрике, да би се потом уз неколико експлозија проширио на цијелу зграду.
Градоначелник Општине Бијело Поље Петар Смоловић оцијенио је да је огроман пожар у фабрици Месопромет тежак дан за читаву државу.
„Ово је права катастрофа. Ово је заиста тежак дан не само за нашу општину, него и за читаву државу. Ово је трагедија за привредни живот Бијелог Поља, али и Црне Горе. Добро је да нема жртава и да се пожар стави под контролу. Компанија има подршку Општине и Владе, која ће помоћи да се умање последице“, казао је Смоловић.
Фарук Франца, брат власника бјелопољске компаније Химлије Франце, рекао је да је његова породица у шоку, те да не може да претпостави шта је узрок пожара.
„И даље смо у шоку и потресени. Хилмија Франца, мој брат, он је у шоку и тешко може да дође к себи. Јутрос су ми јавили да фабрика гори, и вјерујте ја још као да сањам да се ово заиста не дешава. Хвала свим јединицама које су дошле да гасе пожар и свим људима који су дошли да нас на неки начин утјеше“, казао је брат власника компаније.
Како се може сазнати од припадника ватрогасних служби, највећа опасност по све који се налазе у околини фабрике је амонијачка сала са базенима коју је такође захватио пожар, и која би евентуално могла да експлодира и да се ослободе отровна испарења.
Засад су шансе за такав сценарио мале, али како поручују, опрез мора бити на максималном нивоу.
Подсјећања ради, фабрика Франца се налази у индустријској зони у Бијелом Пољу, уз магистрални пут Пријепоље — Бијело Поље. Сама фабрика је основана 1990. године и тада је имала само два запослена. У предузећу сада, заједно са повезаним фирмама ради скоро хиљаду људи, па се процјењује да је ватрена стихија донијела трагедију како бјелопољској, тако и црногорској привреди у цјелини имајући у виду да је ријеч о једном од највећих приватних послодаваца у земљи.