Упркос очекивањима јавности да ће главног тужиоца Специјализованих већа и Канцеларије специјалног тужиоца на Косову и Метохији Дејвида Швендимана заменити његов заменик Кваи Хонг Ип, за новог тужиоца именован је амерички адвокат Џек Смит.
Специјализована већа и Канцеларија специјалног тужиоца колоквијално су познати као специјални суд за злочине терористичке ОВК, оружане формације која је пре и током НАТО агресије на Србију 1999. извршила низ крвавих ратних злочина. Припадници и високи команданти ОВК били су и садашњи председник и премијер такозване државе Косово Хашим Тачи и Рамуш Харадинај, као и многи други припадници данашње политичке елите косовских Албанаца.
О Смиту се мало тога зна, осим онога што јављају приштински медији — да има међународног искуства јер је службовао у Судану, као и да је тражио годину дана да се упозна са процедурама и предметима којима се бави Специјални суд за КиМ.
Латинска пословица да је правда спора, али достижна на Косову изгледа поприма ново значење, јер после разноразних перипетија, одлагања и опструкција косовских власти, а на крају и одласка Дејвида Швендимана, уследило је неочекивано именовање непознатог човека на место главног тужиоца. Уз то, човека коме је, према сопственим речима, потребно годину дана да се спреми да преузме посао.
Било је очекивано да ће Смиту бити потребно годину дана да се упозна са процедурама и предметима, што значи пролонгирање подизања првих оптужница, каже председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун.
Такође, додаје он, питање је да ли ће тим који је радио са Швендиманом наставити да ради у истом саставу или ће и ту бити промена.
„Јако је битно да барем тај тим остане у истом саставу, јер они добро познају све оно што је рађено досад. Али, чини ми се да ту, ипак, са променом тужиоца, постоји америчка политичка игра, да целу причу разводне и да дају још времена Тачију, Весељију и Харадинају за политичко деловање, пре но што се нађу на оптужницама, а барем би требало да се нађу“, каже Дрецун.
Добра вест је да је замена за Дејвида Швендимана пронађена, међутим, то што Смиту треба годину дана да преузме дужност, према Дрецуновим речима, није.
Смитов захтев за једногодишњом припремом пре него што преузме дужност, у основи, јесте ново одлагање почетка рада суда, каже аналитичар из Грачанице Живојин Ракочевић, али он наглашава да се ради о суђењу и нагодби међу пријатељима.
„Морамо се подсетити да је почетак пројекта званог Косово било бомбардовање и кршење међународног права. Сада очекивати да они који су пројекат водили двадесет година покушавају да га доврше такозваном правдом није реално, јер правда је и до сада на Косову и Метохији обична фарса“, каже Ракочевић.
Међународна заједница, у покушају да доврши „пројекат Косово“, фокусира се на појединце и косовски систем који може да суди својим појединцима, што, према Ракочевићевим речима, није реално, јер би тај систем, како каже, требало из корена демонтирати пошто се показало да је „пројекат Косово“ пропао.
Међутим, међународна заједница, након свега што је уложила и због начина на који је формирала косовски систем од тога не може одустати, додаје он.
Суд ће свакако формално прорадити када Џек Смит буде преузео функцију тужиоца, али не може се очекивати да Американци суде сами себи, каже Ракочевић.
„И косовски и међународни политичари кажу да је Косово несамостално, да је међународни пројекат и да нема спољну политику. Зашто говорим политику? Зато што изван граница моћних западних држава видимо да је право у ствари интерес политике тих држава. И онда је врло тешко очекивати да овде, где се све сматра америчким, буде правде онолико колико је заслужују жртве на терену“.
Ако би суд прорадио на прави начин, показало би се да међународна заједница, односно западне државе које спонзоришу косовску независност, нису успеле ни у једном сегменту свог присуства на Косову и Метохији.
Ракочевић наводи шта Срби конкретно очекују од суда. На пример, каже, новинарска удружења очекују да тужилац преузме истраживање петнаест случајева убијених новинара, Срба и Албанаца, а такође је непојмљиво да 17. март 2004. остане ван домена тужиоца.
Хиљаде случајева чека да буде решено, каже Ракочевић и многе личне наде окренуте су према тужиоцу и суду. Међутим, увек се, каже, долази до тога да међународна заједница не може да суди сама себи. Једини трачак наде Ракочевић види у томе да неко из држава које нису признале независност Косова буде на челу суда.