Први мај се обележава у знак сећања на догађаје из 1886. године, када су десетине хиљада радника у Чикагу ступиле у штрајк, захтевајући осмочасовно радно време.
У Београду ће данас Уједињени грански синдикат „Независност“ и Савез самосталних синдиката Србије одржати протест под слоганом „Да плате устану, а млади остану“. Та два репрезентативна синдиката траже квалитетнија и безбеднија нова радна места, заустављање нетранспарентне распродаје ресурса, повећање зарада, независност судства, борбу против корупције, приступ јавним информацијама, независне медије и измену Закона о пензијском и инвалидском осигурању.
Удружени синдикати Србије „Слога“ ове године неће организовати протесте 1. маја, нити ће чланове и симпатизере позивати да учествују у, како су навели, протесту „репрезентативних, продржавних синдиката“. Полицијски синдикат Србије и Војни синдикат Србије такође се неће придружити данашњем скупу.
У Србији се 1. мај обележава и традиционалним првомајским уранцима, када велики број људи рано ујутру одлази у природу, на дружење и роштиљ.
А у Русији…
За већину грађана Русије то је сада празник који симболизује почетак правог пролећа и „отвара“ сезону одлазака у природу и на дачу (викендице).
Празник ће бити обележен народним шетњама, митинзима, где ће радници скренути пажњу на своја права, али и концертима, фестивалима, изложбама на градским улицама, трговима и парковима…
На Далеком истоку је улицама већ прошетло више од 100.000 људи.
Нема сумње да ће Руси празник традиционално дочекати у добром расположењу — неки на путовањима, неки на дачи, а неки на градским трговима и улицама.
Још у совјетско доба, 1. мај је имао статус најмасовнијег празника. Најбољи радници и запослени су централним улицама града проносили транспаренте са слоганом — „Мир, рад, мај!“.
У Русији се 1. мај као Дан међународне солидарности радника редовно прославља од 1890. године. После Октобарске револуције, празник је почео и званично да се слави — тог дана су се одржавале масовне шетње радника и параде. Другог дана празника, по правилу, у целој земљи су се одржавале тзв. „мајовке“ — масовно празновање у природи.