„Погледајте шта се дешава у Блајбургу. Постојао је екстремно злочиначки режим, а у Блајбургу се сваке године окупљају она лица која жале за тим режимом. То је апсолутно лудило. Анте Павелић је био један од најгорих масовних убица у европској историји. Како може неко њему да одаје почаст? Зашто је тако нешто могуће у Аустрији? У Хрватској тако нешто не могу да ураде и то је добро. Зашто аустријска Влада дозвољава тако нешто, зашто то дозвољава црква“, упитао је он.
Зуроф је у интервјуу бечком дневнику „Стандард“ одбацио тврдње аустријске Владе да је комеморација у Блајбургу у надлежности цркве.
„То је црквено питање, као што сам ја главни рабин Зулу земље. Намерно се гледа по страни. Апсолутно је лудо и то ме чини љутим“, нагласио је он.
Смета му и што је аустријско становништво сувише индиферентно према том питању, јер каже да такви скупови у супротном не би били могући.
Што се комеморације у Блајбургу тиче, Зуроф очекује да аустријски Парламент усвоји закон који би забранио и усташке симболе, односно свако величање фашизма.
„Аустрија је најгори случај у гоњењу нациста. Нацистички злочинци се у тој земљи уопште не гоне“, критиковао је он.
Зуроф каже и да је проблем како у примени закона, али и у самим законима, те тврди да је Аустрија покушала све како би спречила кривична гоњења нацистичких злочинаца.
„У случају Ерне Валиш, која је била чувар у концентрационом логору Мајданек, рекла ми је тадашња министарка правосуђа Карин Гастингер да не може да је гони, јер оно што је тамо чинила представља ’само‘ пасивно саучесништво у геноциду. Ако је саучесник у геноциду, онда не може бити пасивна“, приметио је, те указао да постоје сведоци који су потврдили да је Валиш убијала људе у Мајданеку.
Зуроф је истакао да и данас има нацистичких злочинаца који живе у Аустрији, али није могао да каже колико их је.
Он се осврнуо и на раст антисемитизма у Европи, рекавши да имамо јединствену ситуацију у историји Јевреја, да постоје сада земље у источној Европи које обожавају Израел, а мрзе Јевреје, што, примећује, никад није било, те закључује да лично проводи много времена у борби против тог „двоструког морала“.
Танјуг