Албанска министарка одбране Олта Џачка предложила је свом америчком колеги Џејмсу Матису да НАТО успостави поморску војну базу на обали те земље, уз констатацију да би присуство САД или НАТО-а представљало веома јасну демонстрацију да савезници нису заборавили регион.
„Забринути смо због више претњи са којима се наш регион суочава и мислимо да је веома значајно да НАТО и САД придају мало више значаја ономе што се догађа на Балкану“, рекла је Џачка. Међу претњама, она је навела Русију, која, како је рекла, покушава да појача свој утицај, али и Кину, Иран, па чак и Турску, као разлог за забринутост руководства Албаније.
Милован Дрецун, војни аналитичар и председник Скупштинског одбора за Косово и Метохију, подсећа да је и раније било говора о изградњи базе у Албанији, у којој би на улазу у Јадранско море биле смештене америчке подморнице.
Међутим, ситуација се у међувремену потпуно променила. НАТО се померио на западне границе Русије са веома снажном инфраструктуром, тако да идеја о бази у Албанији делује нереално. Албанија је чланица НАТО-а и не видим шта ће јој база, али овај предлог заправо показује великоалбанске претензије режима у Тирани, каже Дрецун.
„Било какво формирање НАТО базе у Албанији била би заправо подршка и оснаживање те идеје од које режим у Тирани не одустаје и за коју као ударну песницу користи сепаратисте на Косову и Метохији. Такође, треба имати у виду да и Албанци на Космету и режим у Тирани сада покушавају да јашу на антируској хистерији на Западу, где сви одједном виде и проналазе руског непријатеља на сваком делу земаљске кугле. Сада би сви да буду некакви првоборци у том супротстављању наводној агресивној руској претњи. То и Албанија сада покушава, да се наметне као неко ко чува Запад од измишљене руске претње“, каже Дрецун.
Он додаје да Албанија истовремено на најгори начин угрожава безбедност целог региона, тако што је припремила, изазвала и спроводила рат на Косову и Метохији да би отела део територије Србије, те да је најодговорнија за брутално етничко чишћење на том простору које траје.
Џејмс Матис је изразио своју подршку Албанији, која је, како је рекао, значајно допринела НАТО алијанси. Међутим, он није коментарисао предлог албанске колегинице. Одговор за то можда треба тражити у чињеници да американци имају велику војну базу Бонстил на Косову, да су чланице НАТО-а безмало све земље које излазе на Јадранско море, а бродови Алијансе усидрени су и у Албанији, најближој луци Бар у Црној Гори. Свему овоме треба додати присуство јаких поморских НАТО снага у Средоземном мору.
Дрецун каже да је јасно да изградња базе у Албанији НАТО-у не би посебно значила, осим у случају ако процене да постоји могућност да се нека конкурентска светска сила ту позиционира са делом своје флоте. Албанска министарка одбране није случајно поменула страх од Кине, примећује Дрецун.
„Не треба заборавити да Кина има део луке Драч у власништву, али је користи, наравно, за економске активности, део луке користе и Сједињене Америчке Државе и ту се већ види постојање једног геополитичког сучељавања, али мислим да је ово зона под посебним утицајем НАТО-а и да ту нема неке посебне потребе да се инсталира база, сем ако би баш били решени да на све начине зауставе било коју конкурентску светску силу да се позиционира, не само на војном плану, већ и на економском, имајући у виду да се у Средоземном мору последњих година одвијају значајне заједничке активности руске и кинеске морнарице, што показује и спремност Русије да заштити своје интересе у Средоземљу“, објашњава он.
Дрецун додаје да Кина својим присуством показује да ће штитити пројекат „Један појас, један пут“ и зашто већ ангажује своју ратну морнарицу на Рогу Африке, јер жели да има одговарајућу заштиту тог појаса у наредном периоду.
Примећује и да помињање страха од Турске није случајно, с обзиром на сучељавање између Турске и САД, јер је политика Албаније потпуно усмерена на додворавање америчким званичницима. Албанија покушава да се наметне као неко ко ће на најбољи начин заштитити интересе Америке, каже Дрецун.
„С друге стране, не треба заборавити да Турска развија веома добре односе са Руском Федерацијом. Видимо да НАТО-у и Америци веома смета турска куповина ваздушних система С-400 и ево, сада нико други, већ Албанија исказује спремност да она ту нешто уради, да упозорава, да се супротставља Турској“, каже Дрецун.
Коментаришући Иран као претњу Албанији, Дрецун на крају разговора за Спутњик подсећа да је иранска морнарица у више наврата била присутна у Средоземном мору, које је тренутно поприште снажног геополитичког сучељавања глобалних, али и регионалних сила.