Абади је, такође, наредио да се поново отвори ваздушни простор Ирака и поново успостави ваздушни саобраћај, јавља ирачка државна телевизија. Ројтерс напомиње да до поднева није било пријављених инцидената.
У Ираку је, наиме, од поноћи на снази полицијски час, у оквиру појачаних мера безбедности које су уведене уочи данашњег гласања.
Многи гласачи су се жалили да морају да ходају више од четири километара како би стигли до биралишта.
АП напомиње да је саопштење Абадијеве канцеларије да је делимично укинута забрана коришћења цивилних аутомобила и аутобуса у свим провинцијама уследило неколико сати након релативно ниске излазности у Багдаду.
Парламентарни избори у Ираку, први од пораза ДАЕШ-а, одржавају се уз појачане мере безбедности пошто су тензије у Ираку и даље присутне упркос томе што је ДАЕШ поражен.
Још од пада режима Садама Хусеина пре 15 година три етничке заједнице — већински шиити, сунити и Курди сукобљавају се због начина функционисања државе. Унутрашњи сукоби не престају, а Курди на северу земље траже независност региона.
Осим тога, парламентарни избори у Ираку одржавају се у тренутку појачаних тензија на Блиском истоку након одлуке САД да изађу из нуклеарног споразума са Ираном, а Техеран и Вашингтон главни су савезници Багдада, напомиње Ројтерс.
Скоро 7.000 кандидата у 18 провинција је у трци за 329 места у Парламенту, а за сада ниједна странка нема капацитет да самостално освоји већину, па се предвиђа да ће преговори у вези са формирањем коалиције и избором премијера трајати месецима.
За сада, како наводи АП, не постоји фаворит на предстојећим изборима, а премијер Хајдер ел Абади суочава се са оштром конкуренцијом политичких савеза блиских Ирану.
Први пут ове године користиће се електронски систем гласања како би се смањиле манипулације и убрзало пребројавање гласова. Резултати избора биће објављени 48 сати по затварању биралишта.
Танјуг