Руски роботизовани технички системи „Уран 6“ и „Уран 9“ могу кардинално да промене баланс снага у војним сукобима будућности, сматра војни колумниста часописа „Нешенeл интерест“ Јуџин Чоу, после Параде победе одржане у Москви.
Као главне предности роботизованих система овај експерт истиче да су они већ тестирани у реалној борбеној ситуацији и доказали се на најбољи начин. Конкретно, робот-деминер „Уран 6“ учествовао је у разминирању бројних сиријских градова: Палмире, Алепа, Дејр ел Зора итд. О употреби ударног робота „Уран 9“ у Сирији није се отворено јављало, међутим, овај стручњак је уверен да су се тестови спроводили и да су завршени успешно.
Чоу напомиње да Сједињене Америчке Државе и Кина такође развијају роботе-тенкове и роботске системе, али ове земље нису напредовале даље од стварања прототипова.
„’Уран 9‘ је показао да је у технолошком смислу већ наступила ера беспилотних тенкова, а да само остаје питање како ће армије света њима располагати. Русија их је тестирала пре свих, а њени наредни кораци могли би да имају озбиљне последице за друге земље“, закључио је стручњак.
Робот-деминер „Уран 6“ опремљен је са четири видео-камере које омогућавају кружни преглед. Он се, такође, може „наоружати“ са пет различитих заменљивих инструмената за разминирање одређеног типа експлозивног уређаја или одређеног подручја.
Робот „Уран 9“ израђен је за извиђање и ватрену подршку јединица на бојном пољу. Систем је опремљен моћним оружјем — противтенковским вођеним ракетама „атака“, аутоматским топом 2А72 калибра 30 мм и митраљезом калибра 7,62 мм.