„Европа је направила први корак, али то није довољно. А хрватска држава ће, тек када жаљење за жртвама раздвоји од величања усташтва, показати да јој је заиста стало до своје антифашистичке традиције“, рекао је Пуповац за „Новости“.
Упитан да ли очекује даље заоштравање односа Србије и Хрватске, Пуповац је казао да српско-хрватски односи не могу да имају добру перспективу ако две државе не буду знале како ће се носити са злочинима из деведесетих година прошлог века и страхотама из Другог светског рата.
„Бићемо жртве ратних прилика и повод за забринутост Европе и међународне заједнице. Нисмо далеко од тога да се зачују звона за узбуну“, рекао је Пуповац.
По питању одлуке Хрватске да министру одбране Србије Александру Вулину забрани улазак у земљу, Пуповац каже да не мисли да би политике двеју земаља требало да се завршавају таквим одлукама.
„Кад су у питању Јасеновац и страдања у Другом светском рату, о томе мора да се разговара. Јасеновац се претвара у озбиљан предмет сукобљавања, као крајем осамдесетих и почетком деведесетих година прошлог века, а то се није добро завршило по овдашње Србе“, наводи Пуповац.
Он је нагласио да се међународне варнице одражавају на живот Срба у Хрватској тако што се ствара простор за екстремизам и угрожава се осећај слободе и сигурности.
„Ако нема дијалога и сарадње, многи људи трпе, јер се не решавају питања избеглих и повратника, која се тичу правне сигурности, имовине, финансија, пензија“, каже Пуповац.
Мишљења је да ће бити потребни месеци да се обнови дијалог Србије и Хрватске и наглашава да у Београду постоји јединствен став око политике, док у Загребу „није баш тако“.
Танјуг