Портпарол руске амбасаде у Лондону је, коментаришући критике британског Министарства спољних послова на рачун Москве, изјавио да је Русија спремна да подели са Великом Британијом искуство изградње сложених објеката, попут Кримског моста, на пример кроз Ламанш, ако Лондон покаже интересовање.
Руска амбасада је констатовала да „актуелни политички естаблишмент Велике Британије одбија да прихвати савремену међународну реалност“.
Такође се наводи да Велика Британија има довољно својих територијалних проблема — Фокландска острва су референдумом, са становишта Лондона, легитимизовала свој статус као прекоморске британске територије.
„Изгледа да се референдум тамо може одржати, али на Криму то није могуће. То што се Кримљанима одузима право да одређују своју судбину јесте још један пример политике двоструких аршина званичног Лондона“, нагласило је руско дипломатско представништво.
Амбасада истиче да ће пуштање Кримског моста значајно допринети просперитету полуострва и добробити њених становника, а и да ће „помоћи заштити интереса Кримљана, за које, на речима, тако брину у Лондону“.
Руски експерти оцењују да је отварање Кримског моста утицало на репутацију Русије у међународној арени.
„Изградња Кримског моста и његово пуштање у рад је значајан догађај не само за нашу земљу, него и за Европу и целу међународну заједницу. То није само технолошки објекат, него и веома важна политичка акција. Многи у свету изградњу нашег моста оцењују као нешто што је веома позитивно за углед и имиџ Русије. О нама ионако много говоре, али сада су, због отварања моста, почели да причају у позитивнијем светлу. Изјава о томе да је Русија спремна да подели своја искуства изградње друмског моста, ако британска страна жели да изгради мост преко Ламанша, веома је важна са тачке гледишта политичког угледа и имиџа земље“, оценио је за Спутњик директор Института за стратешко планирање, доктор политичких наука Александар Гусев.
Британско Министарство спољних послова је отварање Кримског моста назвало „кршењем суверенитета Украјине“ и примером „неодговорног понашања“ Русије.
Како је наведено, Велика Британија ће наставити да са својим партнерима наступа против присаједињења Крима Русији, укључујући и санкциони притисак на Москву.
Такође, британско Министарство је изразило забринутост због ситуације са (не)поштовањем људских права на полуострву, где се наводно спроводи систематски „прогон мањина“ и оних који се противе заједници Крима и Русије.
Подсетимо, мост који повезује Крим и Русију, отворио је у уторак руски председник Владимир Путин, четири године након што се то полуострво, вољом више од 96 одсто грађана, припојило Руској Федерацији.