У меморандуму Министарства правде из 2000. године наводи се да председник САД не може да буде оптужен јер би кривично гоњење утицало на његову способност да извршава своје уставне дужности, подсећа Ројтерс.
Ђулијани је за „Фокс њуз“ рекао да не само да Малер не може да подигне оптужницу против Трампа, него чак не може да му упути судски позив да се појави пред великом поротом.
Према Ђулијанију, ако председник не може да буде кривично гоњен, онда не може да буде ни позван да сведочи у истрази о његовом понашању.
„Све што могу да ураде јесте да напишу извештај, и без обзира на то колико лош буде, можемо да се изборимо са тим. И ми можемо да пишемо“, рекао је Ђулијани.
Он је додао да би тужиоци могли да представе свој извештај заменику секретара за правосуђе Роду Розенстајну, који надгледа истрагу, а да би он онда могао да га проследи Представничком дому. Како додаје, уколико буду сматрали да је то потребно, конгресмени могу да покрену процес опозива председника Трампа.
Неколико Трампових сарадника, међу којима су и бивши саветник за националну безбедност Мајкл Флин и бивши спољнополитички саветник Џорџ Пападопулос, већ су се изјаснили кривим да су лагали истражитељима о својим контактима са Русима.
Бивши шеф Трамповог изборног штаба Пол Манафорт оптужен је за кривично дело повезано са његовим лобирањем у Украјини пре предизборне кампање 2016. године и чека га суђење касније ове године.
У међувремену, Трампови адвокати и Малеров тим преговарају о евентуалном разговору са председником о мешању Русије и о томе да ли је ометао правду када је пре годину дана отпустио директора ФБИ-аја Џејмса Комија, који је у том периоду био на челу истраге Русије.
„Председник жели да сведочи“, рекао је Ђулијани, али и поручио да би истрагу требало завршити.
Малер је запретио да ће Трампу упутити судски налог за сведочење, ако правни тимови не буду могли да постигну договор о добровољном разговору.
Танјуг