„Нажалост, негативни утицај на изборни процес је извршио спољни фактор. САД и један број других држава, укључујући на нивоу Владе, отворено и званично су изјавили да априори неће признати резултате гласања. Јасно је да је такав однос повезан са озбиљним дугорочним последицама. Приметно је да је кампања о томе вођена и против оних који се не слажу са садашњом реалности у Венецуели, а били су спремни да изађу на гласање како би мирним путем показали шта желе“, додали су у МИП-у.
Према оценама руског спољнополитичког ресора, „створен је опасан преседан када је легитимни изборни процес постао зависан, не од става међународних посматрача, позваних да га прате, већ од раније објављеног гледишта одређених држава“.
„Несумњиво је да позиви на непризнавање избора стварају вакуум власти, што озбиљно води ка дестабилизацији ситуације унутар земље и око ње. Држава треба да има власт, укључујући као гаранцију социјално-економских права и потреба становништва. Пут ка њиховој реализацији у Венецуели у пуној мери лежи у општенационалном дијалогу и помирењу“, наглашено је у руском МИП-у.
Група Лима, коју чине земље Јужне и Средње Америке, као и Канада, саопштила је данас да не признаје резултат председничких избора у Венецуели, на којима је левичарски лидер Николас Мадуро освојио нови шестогодишњи мандат.
Група Лима, чије су чланице Перу, Аргентина, Бразил, Мексико, Панама, Парагвај, Света Луција, Колумбија, Хондурас, Костарика, Гватемала и Канада, позвала је на дипломатску и финансијску акцију у знак одговора на спорне изборе.
Наведене земље обећале су да ће смањити ниво дипломатских односа са Венецуелом.
Група је позвала власти у свакој од земаља да обавести финансијски сектор о ризицима ангажовања у пословању са Владом Венецуеле.
Блок је обећао и да ће извршити притисак на међународне и регионалне субјекте да не издају нови кредит Венецуели.