Пословица каже да је освета јело које се најбоље сервира хладно. Ако је та освета још политички мотивисана, последице могу бити и веома ригорозне.
Такав случај политичке освете на својој кожи најбоље је осетио Иво Санадер, бивши хрватски премијер који је осуђен на казну затвора од четири и по године због оптужби да је примио мито у износу од 2,3 милиона. Хрватска јавност сматра да је ово школски пример како онај ко је на власти може да се обрачуна са оним ко „падне“ у опозицију, алудирајући на то да је све што се десило Санадеру политички реванш Јадранке Косор свом некадашњем политичком колеги.
Слична освета задесила је бившег македонског премијера Николу Груевског. У такозваној афери „Мерцедес“, Груевски је осуђен на две године затвора. С обзиром на то да се против њега води још девет поступака, питање је да ли ће ово бити све.
За разлику од Хрватске, где је био у питању унутарполитички обрачун, у Македонији је ситуација драстично другачија, бар када је у питању случај „Груевски“. С тога и не чуди што се навелико спекулише да је Запад, тачније Америка, та која је решила да се на овај начин „одужи“ Груевском због несарадње у предходним годинама, али и да га склони „на сигурно“ са политичке сцене, док се не обаве започети послови око промене имена Македоније, и још неких „политичких ситница“.
За разлику од случаја „Санадер“, где би се и могло начелно рећи да је, правно гледано, на основу изнетих доказа пред судом и „згрешио“, у случају „Груевски“, ситуација је другачија и за то постоји низ индикација.
Случајно или не, али на овом случају радио је исти судија који је актуелног премијера Македоније Зорана Заева ослободио оптужби да је примао мито, иако за то постоје видео и аудио снимци који су били одобрени од стране суда, а снимио их је човек од кога је мито тражено.
Блиндирани „мерцедес“, због кога Груевски сада иде у затвор, купљен је према одлуци Владе, а њиме су се возили и сада се возе високи званичници који долазе у посету Македонији. Доказ који је Груевског одвео у затвор је аудио-снимак, направљен нелегално, у коме се он распитује о спецификацијама, сада спорног возила.
Да ствар буде још гора, човек који је изабрао од које фирме ће да купи овај ауто, само због овог потеза, добиФо је девет година робије, иако је куповина била легална и није оштетила буџет државе, нити је прекршено иједно правило. Гласине по Скопљу круже да је овај човек добио тако високу робију јер није хтео да сведочи против Груевског, као и да су све то закували Американци који седе у њиховом судству.
Дакле, да ли је пресуда Груевском освета Запада због неке операције у протеклих десет и више година?
Дарко Јаневски, уредник македонског портала „Денесен“, каже да је највећи проблем што оваква пресуда није правно поткована, па да у таквим околностима може да се разуме и као део политичког прогона. Међутим, на питање, колико је у све ово умешао прсте неко са стране, наш саговорник одговара врло дипломатски.
„Ко је иза те пресуде, да ли садашња власт или странци, то је мање битно. Ствар је у томе да се пошаље порука о којој сам говорио. Дакле, џаба је да се позивамо као грађани на законе када то ништа не вреди. Било би најлакше да ја кажем да су ту пресуду написали Американци и да се овде јавно прича о човеку који вршља по судовима. Овде се ради о правном случају и свако у Македонији зна како се то десило. Међутим, не можете то потврдити, а исказати мишљење засновано на бази спекулација, није згодно“, одговара наш саговорник.
Јаневског много више брине порука пресуде.
„Ствар је у томе да се преко ове пресуде склони Груевски, изврши и нека освета. Међутим, главно је то што се на овај начин грађанима шаље порука — ако њему можемо овако нешто, замислите шта тек можемо са вама. Зато боље седите и ћутите“, каже наш саговорник.
С друге стране, уверен је да је цела операција промене власти у Македонији имала само један задатак — да се промени име Македонији.
Он подсећа да нико до сада, почев од првог македонског премијера Бранка Црвенковског па до Николе Груевског, није никада, бар официјелно, прихватао никакав други предлог за име Македоније.