Додик је истакао да су то неке земље већ учиниле и да је, можда, интересантно да само буде преписан амерички закон у том погледу.
„На пример, ви ако хоћете нешто да учините у САД са становишта подршке било коме тамо, прођете ригорозну процедуру, а они који би то радили тамо у име неке владе или државе називају се агентима“, рекао је Додик.
Он је подсетио да су Британци пре неколико месеци рекли да издвајају одређену количину фунти за спречавање руског утицаја на Балкану, а да Американци имају шест милиона долара у БиХ само од тога.
„То значи да је све то, имајући у виду реалан контекст и однос снага, уперено против нас“, рекао је Додик за РТРС и нагласио да они имају 12 милиона долара да подрже медије у БиХ да сарађују с њима.
Председник Српске је истакао да Русија готово да и није присутна са становишта медија.
„Постоји ’Спутњик‘, који је радо слушан и преношен, али требало би, као што су и неки други учинили, да се отвори руска информативна кућа која би на локалним језицима имала електронски, телевизијски програм на локалном језику и покривала регион, као што раде Н1, ’Ал Џазира‘ и други који су одавно присутни, и нико више не сматра да је то проблем. Али, ако би Русија то учинила, то би изазвало лавину напада и на нас и на Русе, а они у суштини ништа не чине“, истакао је Додик.
Према његовим речима, ако ко има утицаја — имају Британија и Америка, а не Русија. „Али, живимо у свету стереотипа, лажних вести“, рекао је Додик.
Замислите, навео је председник Српске, да је једна ЕУ на нивоу Савета министара, комесара, формирала радну групу да изучи начин да се спрече лажне информације, а када су представници Српске пре неколико година хтели да кажу да не могу да прођу ти садржаји, „скочила“ је цела Западна Европа да спречи доношење тог закона, као и опозиција која је мислила да је то угрожавање слободе мишљења.
„Погледајте шта сада они раде“, рекао је Додик.