Званичници БиХ стога већ најављују бројне кораке због новонастале ситуације, пишу бањалучке „Независне новине“.
Позивајући се на своје изворе, лист пише да би министар правде БиХ Јосип Грубеша ускоро требало да се тим поводом састане с представницима надлежних институција Хрватске.
„Најизгледније је да ће тај састанак бити одржан у Загребу“, каже неименовани извор за овај бањалучки дневник.
Мирко Шаровић, министар спољне трговине и економских односа БиХ, рекао је да је то лоше решење по грађане БиХ, власнике и носиоце права на имовину и некретнине у Хрватској.
„Ово питање није се досад третирало у институцијама БиХ и на званичан став и евентуални одговор вероватно ћемо сачекати извесно време“, каже Шаровић за „Независне“.
Фадил Новалић, премијер ФБиХ, рекао је да је ургентно добио информацију о новом Закону о управљању државном имовином у Хрватској и да ће хитно послати ургенцију Савету министара БиХ о забринутости због имовине.
„Друга ствар је да морамо добро да размислимо о измени Закона о приватизацији. Ми смо направили јако велику грешку, која је касно откривена. Новим законом је речено — искњижите све што је у иностранству од фирми, о томе ће бринути држава, а имате, рецимо, ’Енергоинвестову‘ зграду негде у иностранству и онда кад држава оде тамо, кажу хајде то идентификујте, ко је власник“, рекао је Новалић.
Како је појаснио, власник јесте „Енергоинвест“, али „Енергоинвест“ више не може ништа да уради јер се већ једном искњижио.
„Значи, урадићемо две ствари, послаћемо хитну ургенцију Савету министара, а друго, покушаћемо да рециклирамо Закон о приватизацији. Други је проблем што сад кад кренемо у књижење многе фирме су већ нестале“, навео је премијер ФБиХ.
Амер Јерлагић, бивши директор „Електропривреде БиХ“ и председник Странке за БиХ, упозорава да имовина БиХ у Хрватској може да буде изгубљена.
„Овим законом ће се омогућити легализација вишедеценијске пљачке имовине правних особа из БиХ, која је у друштвеном власништву“, казао је Јерлагић.
Никола Пузигаћа, председник Удружења радника и инвалида рада избеглих из Хрватске са држављанством БиХ, сматра да ЕУ мора да натера Хрватску, као своју чланицу, да повуче дискриминаторски Закон о управљању јавном имовином.
„Уколико Хрватска не повуче спорни закон, ЕУ би требало да избаци Хрватску из чланства“, рекао је Пузигаћа.
Миодраг Линта, председник Савеза Срба у региону, рекао је да хрватски Закон о управљању јавном имовином представља завршни чин отимања имовине српских предузећа.
„Овим законом Хрватска крши не само сопствени устав, европско законодавство, крши Бечки споразум о сукцесији — Анекс Г тог споразума који се зове приватна својина и стечена права“, нагласио је Линта.
Хрватски сабор усвојио је закон који предвиђа да се имовина босанскохерцеговачких и српских фирми у Хрватској из времена бивше Југославије може дати у закуп, а по истеку закупа улагачи ће моћи да је откупе. Процењује се да правне особе из БиХ у Хрватској имају имовину вредну више од 10 милијарди евра.
БиХ би могла да остане без Дечје болнице у Цавтату, виле „Аурора“ у Трстеном, хотела „Вис2“ и других некретнина у Дубровнику.
Односи се то и на 18 објеката у општини Градац, објекат „Хепа“ у Макарској, „Енергопетролове“ пумпе, „Шипад“ у Шибенику, Нафтни терминал у Плочама…
Танјуг