Он је рекао да су преговори Атине и Скопља уз посредовање Уједињених нација „кључни“ и „осетљиви“.
„Направљени су кораци и идемо напред у одбрани националне позиције“, рекао је Ципрас одговарајући на питање о напретку у преговорима који су поново застали након краткотрајног сигнала да је дошло до помака прошле недеље.
Одбацујући критике о томе како влада води преговоре, Ципрас је рекао да је циљ „да се нешто узме назад, а не да се нешто дâ“, нешто што су последњих 70 година предали други, преноси „Катимерини“.
„Више од 70 година наши северни суседи су имали државу у оквиру бивше југословенске федерације и као аутономна држава по имену Македонија. Носе име које, у одсуству неке друге одреднице, упућује на антички грчки свет и богато културно наслеђе грчке Македоније. То покушавамо да вратимо. Није лако“, рекао је Ципрас.
Због тога би, како је додао, „обезбеђивање да се испред имена ’Македонија‘ нађе нека одредница представљало велику победу“.
Министри спољних послова Грчке и Македоније данас настављају разговоре иза затворених врата у седишту УН у Њујорку, уз присуство специјалног изасланика УН Метјуа Нимеца, о имену бивше југословенске републике.
Дводневни састанак би могао да буде последња шанса да Скопље и Атина постигну споразум о имену Македоније, после неуспеха са предлогом о „Илинденској Македонији“, и да се стране врате на пет предлога које је предложио Метју Нимец, објавио је недавно грчки дневник „То вима“.
Како лист наводи, доминирају два предлога — „Нова Македонија“ и „Горња Македонија“, па ће се, вероватно, како закључује, преговори водити у вези са тим сценаријима.
Танјуг