Документ су потписали министар рударства и енергетике Александар Антић у име Владе Републике Србије, директор Руског извозног центра Андреј Слепњев, генерални продуцент руске компаније „Киноденс“ Виктор Денисјук и глумац и сувласник продуцентске куће „Архангел студио“ Милош Биковић.
„Овај меморандум је први корак ка остварењу уговора о инвестицији изградње графичког студија, који ће повећати конкурентност града Београда када је реч о снимању филмова. Бићемо конкурентни свима у Европи, а при томе ћемо помоћи нашој кинематографији да на најмодернијим технологијама, које су на нивоу Холивуда, ради домаће филмове. Уз то ћемо такође помоћи и развоју креативне индустрије“, рекао је за Спутњик Драгомир Петронијевић, члан Градског већа Града Београда и председник Савета за запошљавање, који је присуствовао потписивању меморандума у Санкт Петербургу.
Према Петронијевићевим речима, отварање новог студија у Београду обезбедиће 100 до 150 нових радних места за младе дизајнере.
„У овом моменту наши млади дизајнери имају мало простора на територији града Београда да се запосле и зато одлазе из земље. Ово је прави начин да их задржимо. Биће отворено од 100 до 150 радних места, у зависности од потреба тржишта. То нису обична радна места, то су радна места где су нето зараде преко 150.000 динара, и управо се на тај начин Град Београд и Савет за запошљавање труде да мотивишу младе људе да остану у земљи. Правимо им услове да остану и развијају своју креативност у свом граду“, рекао је члан Градског већа Града Београда.
Како истиче Петронијевић, политика Владе Републике Србије, па и Града Београда, јесте развој креативне индустрије и развој ИТ сектора, а „ово је само још један од корака у том правцу“.
„Ово је први корак — писмо о намерама је потписано, а следећи корак је уговор о овом пројекту, на којем радимо већ четири месеца и мислим да смо близу остварења наших идеја, а идеја је да направимо услове, да развијемо креативну индустрију. Научно-технолошки парк ради и запошљава преко 500 младих људи, а овим графичким студиом ћемо запослити још 150 младих, који ће остати у свом граду у којем су се школовали и где ће моћи да остваре своје снове.“
Петронијевић није могао да прецизира када ће пројекат бити завршен, али је изразио наду да ће први запослени ући у графички студио већ идуће године.
„Сад је све до нас. Добра воља је показана од стране Руског извозног центра, као и Владе Републике Србије. Град Београд је припремио локације са којима су се наши руски партнери сагласили и сада треба да прецизирамо уговор. Моје мишљење је да ће до краја ове године тај уговор бити потписан, а на пролеће следеће године, када почне грађевинска сезона, требало би да се крене са градњом. Ако све буде ишло по плану, надам се да ће први запослени ући у графички студио већ 2019. године. Паралелно са тим, у Научно-технолошком парку организоваћемо обуку за младе људе и тестирање за оне који желе да се запосле. То су обуке за познате послодавце — руски ’Киноденс‘ и српски ’Архангел студио‘“, закључио је Петронијевић.
Глумац и продуцент Милош Биковић наводи да ће нови студио за обраду графике у Београду бити део великог система, кластера.
„Студио за обраду графике у Москви већ постоји. Један такав студио се гради у Калињиградској области и један ће се градити у Београду. Студио у Москви је радио графику за такве филмове као што је, рецимо, филм ’Изван граница реалности‘ са Антонијом Бандерасом, у којем сам тумачио главну улогу“, рекао је Биковић.
Српски глумац је у Санкт Петербургу, првог дана економског форума, у име своје продуцентске куће „Архангел студио“ потписао и договор о сарадњи са компанијом „Киноденс“.
„Потписан је споразум о сарадњи у области кинематографије, који предвиђа да се заједничким силама изађе на међународно тржиште са пројектима, филмовима, а можда чак и серијама. Договор такође предвиђа да се добар део тих филмова снима у Србији, а такође подразумева и обједињавање наше креативе“, навео је Биковић.