„Развијамо конкретне послове у оквиру заједничке економске делатности на четири острва, када је реч о хуманитарним мерама за бивше житеље острва. Очекујем даље унапређивање тих тежњи и за то користим и овај дијалог с Вама“, рекао је Абе на почетку састанка с Путином.
Руски председник је јапанском премијеру предложио да размотре и политичку сарадњу, наводећи да је порастао интерес за развијање односа двеју земаља.
„Уочили смо раст трговинске размене, инвестиција и, што је најважније, пораст интересовања обе земље за развијање односа“, рекао је Путин.
Односи Русије и Јапана годинама су у сенци одсуства мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није био потписан.
Став Москве заснива се на томе да су јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата, те да је руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
Током посете председника Русије Јапану у децембру 2016. године лидери двеју земаља су усагласили саопштења о почетку преговора о успостављању заједничке економске делатности на јужним Курилима, као и о упрошћавању процедура које омогућавају бившим јапанским житељима острва да посете гробове предака.
Реч је о заједничком узгоју морских производа, узгајању поврћа у стакленицима, развоју туризма у складу с особеностима острва, увођењу електрана које раде на ветар и мерама за смањење количине смећа.
Крајем прошле године ради конкретизације пет пројеката економске сарадње јапанска делегација је посетила спорна острва. Више од 50 стручњака јапанске владе и бизниса обишло је разне објекте заједно с локалним житељима.
Разговор с посадом Међународне свемирске станице
Путин и Абе су током данашњег сусрета преко видео-бима разговарали и с руским и јапанским космонаутима на Међународној свемирској станици.
Путин је поздравио космонауте, подсетивши на то да Русија и Јапан већ више од 10 година сарађују у тој сфери, као и да је у орбити већ боравило седам јапанских истраживача.
„Јапан значајно доприноси делатности Међународне свемирске станице. У космосу не само што раде држављани Јапана, него су ту и велика количина јапанске апаратуре и бројна истраживања која воде јапански стручњаци“, рекао је Путин.
У саставу међународног свемирског пројекта, који ове године обележава две деценије рада, јесу руски космонаути Антон Шкаплеров и Олег Артемјев, јапански астронаут Норишиге Канај и амерички астронаути Скот Тингл, Ричард Арнолд и Ендрју Фојстел.