„Када је овај документ био спреман, Обама је позвао председника Путина и затражио од њега да не одвраћа Јануковича од потписивања тог документа, јер се он тим документом добровољно одрицао свих својих привилегија као врховног команданта, обавезао да користи само полицију и снаге ОМОН-а за заштиту државних институција и више ништа и да се слаже са ванредним изборима“, испричао је Лавров на Академији за менаџмент у Минску.
Према његовим речима, „Американци су вероватно осетили да је то превише“.
„Ми нисмо одвраћали. Путин је рекао да ако Јанукович, као легитимни председник, одлучи да га потпише, то је његово суверено право. Што се и десило. А затим је ујутру, као што знате, председник Јанукович отишао у Харков и одмах је почело заузимање владине зграде, резиденције председника и Парламента“, наставио је Лавров.
Он је подсетио да се Москва обратила гарантима споразума, на шта су они изјавили да је Јанукович побегао, чиме се сам повукао са власти и из прелазног процеса, а опозиција је уместо владе националног јединства објавила да ствара „владу победника“.
„Нико нас није назвао нити рекао: ’Да, тражили смо од вас да подржите овај процес, али он је доживео неуспех. Дешава се‘“, рекао је министар.
Јанукович и представник опозиције 2014. године Виталиј Кличко (бивши председник партије Удар и градоначелник Кијева), Арсениј Јацењук (премијер од 2014. до 2016. године) и Олег Тјагнибок (лидер националистичке партије Свобода) су уз учешће европских политичара 21. фебруара 2014. потписали споразум о решавању кризе у Украјини. Међутим, након тога је Врховна рада збацила Јануковича са власти и он је био приморан да напусти земљу.