Агенција наводи да америчке обавештајне и војне службе користе своје агенте како би инсценирали хемијски напад у неколико области земље, да би потом за то окривиле Дамаск.
Позивајући се на извор, агенција пише да сиријске власти осуђују то „ново инсценирање“. Дамаск такође потврђује да у њему учествују и неке друге западне земље, укључујући Француску и Велику Британију. На тај начин те земље желе да оправдају нападе на територију Сирије.
Извор је такође рекао да терористи који су раније сарађивали са ДАЕШ-ом сада раде са Сједињеним Америчким Државама и такозваним Сиријским демократским снагама. Према његовим речима, они одводе породице из подручја под контролом СДС у америчку базу у близини нафтног поља Ел Џафра. Тамо се ти људи спремају да постану „жртве“ непостојећег хемијског напада сиријске војске.
Оптужбе за хемијске нападе
Почетком априла Запад је оптужио Дамаск за хемијски напад на град Думу у Источној Гути. После тога Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и Француска ракетирале су објекте сиријских власти који су, према њиховом мишљењу, коришћени за производњу забрањених супстанци.
Они су лансирали више од сто ракета, од којих је 71 оборила сиријска противваздушна одбрана. У нападима нико није погинуо, а и разарања на земљи такође су била минимална.
Притом, ни руски војни стручњаци ни мештани нису потврдили чињеницу о хемијском нападу, који је био изговор за ракетирање.
Сиријске власти више пута су изјављивале да никада нису користиле хемијско оружје против цивила и терориста и да је читав хемијски арсенал извезен из земље под контролом ОЗХО-а.