„Став председника Иванова је принципијелан, а истовремено је у складу са ставовима свих претходних председника Републике Македоније. Председник Иванов не прихвата решење спора око имена за општу употребу или ерга омнес“, наводи се у саопштењу.
Најављено да ће се председник Иванов сутра састати са шефом дипломатије Николом Димитровим.
Премијер Зоран Заев изјавио је да је дијалог о решењу спора са Грчком у вези са новим именом Македоније доведен до самог краја, али није хтео да говори о детаљима док прво не разговара са грчким колегом Алексисом Ципрасом, највероватније у петак.
Македонски медији спекулишу да су министри спољних послова Грчке и Македоније, уз много напора, довели дијалог до краја и да је као коначно решење предложено да се та бивша југословенска република зове „Република Северна Македонија“.
Поједини медији, међутим, тврде да су и даље у игри предлози „Нова“ и „Горња“ Македонија.
Ванредни избори — за и против?
У међувремену, најутицајнија опзициона странка ВМРО-ДПМНЕ заговара расписивање ванредних парламентарних избора, а њен председник Христијан Мицкоски је већ започео интензивне састанке са грађанима у неколико општина. Владајућа партија СДСМ Зорана Заева сматра да би нови избори били губљење времена, а најутицајнија партија Албанаца ДУИ је за изборе, ако су они у корист имена и ЕУ и НАТО интеграција.
Портал „Алсат М“ пише да ВМРО-ДПМНЕ сваким даном све више промовише идеју превремених парламентарних избора, те да је Мицкоски пре неколико месеци, током масовног протеста упозорења влади, тврдио да ће један од услова бити нови избори.
Недавно је из те странке саопштено да ће њихов нови изборни програм бити назван „Нова заклетва“.
За Мицкоског је политика динамичан процес у којем једном губиш, други пут побеђујеш.
„Подразумева се да се грешке из прошлости анализирају и да се на основу њих доносе закључци за будућност. Мислим да поражен учи на грешкама“, рекао је Мицкоски.
Иначе, ВМРО-ДПМНЕ је већ најавио нови протест за 2. јун пред зградом Владе, а разлози су њена политика руковођења земљом уз подршку аутора тзв. „тиранске платформе“.
СДСМ, с друге стране, сматра да би нови избори били губљење времена. Из те странке тврде, позивајући се на истраживања јавног мњења, да су омиљени у народу и да би подршка њима на изборима била импресивна.
„Али важније је спровођење реформи којима је Влада снажно посвећена, уместо губљења времена у кампањама или на изборима у којима ће поверење поново добити актуелна већина“, поручили су из СДСМ.
У албанској партији ДУИ би били за изборе само ако би они били у корист решавање спора око имена Македоније и процеса евроинтеграција земље.
„За нас је приоритет решавање спора око имена са Грчком, чланство у НАТО-у и добијање датума за почетак преговора о прикључењу Европској унији. Све што би помогло овом процесу било би подржано, а све што би те процесе отежало, не подржавамо“, кажу из ДУИ.
Танјуг