„Бразил има максимално високе шансе за победу „ вероватноћа да они буду шампиони је 16,6 одсто. Следи Немачка чије су шансе 15,8 одсто, као и још два тима — Шпанија и Француска, чије су шансе по 12 одсто. Највероватнија је финална утакмица Бразила и Немачке“, пишу научници с Универзитета у Инсбруку.
Вероватноћа исхода одређених догађаја, рецимо ратова, гладијаторских борби или прикупљања летине, људе интересује одвајкада. Поред верских лидера и шамана, такве задатке одавно покушавају да реше и математичари и економисти, који су се специјализовали за изучавање теорије вероватноће, као и запослени у кладионицама.
Кристоф Лајтнер и Ахим Цајлајс, економисти с Универзитета у Инсбруку, покушали су да предвиде резултате Светског првенства у фудбалу, које за две седмице почиње у Русији, прикупљањем података из 26 водећих светских кладионица.
Научници су, поред осталог, закључили да се круг потенцијалних светских шампиона није променио од Мундијала 2014. године. Поред Бразила, Немачке, Шпаније и Француске, на титулу претендују и Белгија и Аргентина, чије су шансе осам и седам одсто.
Русија је у прогнозама аустријских економиста у горњој половини списка, на 12. месту, испред ње су Хрватска и Португалија, а иза Пољска, Данска и Мексико. Најслабије изгледе на предстојећем такмичењу има Панама, а испред ње су Саудијска Арабија, Тунис и Иран.
У групној етапи, како предсказују научници, Русија ће вероватно заузети друго место, док ће на првој позицији бити Уругвај. Вероватноћа да се Руси пласирају нокаут фазу прилично је висока — више од 65 одсто.