Поступци Кремља воде смиривању ситуације, а не ширењу конфликта, а такође спречавају САД у њиховим намерама да постигну сопствене циљеве на штету локалних држава.
Сједињене Америчке Државе и Русија су биле изузетно близу конфликта у Сирији, али је захваљујући мудрости руског руководства тај конфликт избегнут, изјавио је сиријски председник Башар ел Асад у интервјуу за телевизију РТ. Асад је истакао да је Русија спречила свеопшти напад Американаца на Сирију.
„Немамо доказе, али имамо поуздану информацију да су разматрали да ударе на целу нашу територију. У томе су их, међутим, спречиле изјаве руских званичника и навеле да ревидирају своју одлуку и предузму далеко мање мере“, закључио је Асад.
Дмитриј Јегорченков, заменик директора Института стратешких истраживања и прогноза на Руском универзитету пријатељства народа, истиче да Асадове речи говоре да се амерички партнери у савременим међународним односима тако понашају да то дефакто провоцира све њихове опоненте на веома оштре и озбиљне реакције.
„Руски политички и војни врх срећом поседују довољно мудрости и професионализма како би минимизирали све опасности и провокације које потичу од америчке стране на Блиском истоку и у Сирији. Поступци руског руководства воде смиривању ситуације, а не ширењу конфликта, а такође спречавају САД у њиховим намерама да постигну сопствене циљеве на штету локалних држава“, објашњава Јегорченков.
„Да би се постигла стабилност у Сирији неопходна је подршка управо Русије, а истовремено је потребно избегавати непромишљене потезе Американаца“, истакао је сиријски председник у интервјуу. Како је Асад објаснио, током планирања акције која је изведена 14. априла, руски званичници су отворено упозоравали да су спремни да униште све тачке са којих буду испаљивани пројектили на територију Сирије.
Коментаришући речи сиријског председника, руски политички аналитичар Александар Асафов подвлачи да је присуство Русије омогућило да иначе драматична ситуација у којој се нашао обичан сиријски народ буде мање страшна, као и да демократски изабран председник не буде свргнут.
„Склопивши савез са Русијом Башар ел Асад је добио не само хуманитарну помоћ, већ и значајну војну помоћ руских снага, чиме је посредно покварио план Американцима и наравно опет навукао гнев на себе“, истакао је Асафов.
Наш саговорник додаје да без обзира на то што је претходни државни секретар Рекс Тилерсон рекао да САД неће више радити на свргавању Асада, јер је наводно његов режим и тако „на умору“, сада видимо да не само да је реторика поново заоштрена, већ су и амерички ракетни удари показали да је циљ „демонтаже Асадовог режима“ поново актуелан.
„Сада се не разматра могућност копнене операције НАТО-а или пак само америчке војске у Сирији, али је јасно да ће САД и даље радити на томе да у Дамаск на власт доведу особу која би им била лојална. Може се слободно рећи да је присуство Русије у овом конфликту спасило државу од потпуног разарања и тоталног нестанка у пламену рата против ДАЕШ-а“, објашњава Асафов.
Све што се дешава у Сирији не представља грађански рат, то је од самог почетка рат против тероризма и западних плаћеника, изјавио је сиријски председник и оценио да на територији земље коју држи сиријска војска живе људи различитих религија и националности, као и да сви они подржавају Дамаск.
„Што смо ближи крају, то је отпор јачи. Чим смо покренули процес помирења у земљи, могли су се видети све јачи покушаји да се тај процес заустави. Наравно да заједно са новцем из иностранства стижу и наређења. Међутим, ми смо решени да тај проблем превазиђемо“, закључио је Асад.
Дмитриј Јегорченков додаје да је у оваквим околностима присуство Русије главни фактор обуздавања непријатељске политике САД према Дамаску.
„Руско присуство је фактички омогућило да Сирија опстане као независна држава, са прилично сувереном спољном политиком, економијом, итд. И управо присуство Русије данас игра кључну улогу у онемогућавању регионалних и надрегионалних међународних актера да промене однос снага у Сирији. У том смислу ни парцијални удари САД и савезника, који су изведени по територији Сирије, нису постигли циљ“, закључује Јегорченков.