Осим што ће смањити суму намењену Чешкој, Европскa комисија ће изменити и начин расподеле средстава. Главни критеријум ће и даље бити износ БНД-а по глави становника. Међутим, у будућности ће и ниво незапослености младих у држави, као и ефекти промене климе и интеграција миграната бити подједнако битни фактори. Бивши чешки парламентарац Јаначек сматра да су субвенције подложне и негативним ефектима лобирања.
„Систем дотирања је веома сложен у оквирима ЕУ и сами посланици и службеници европских структура тешко излазе на крај са њим. Читав тај систем прерачунавања суме која ће одређеном субјекту бити додељена штети слободној економској конкуренцији. Нема сврхе очекивати следеће одлуке ЕУ. И уопште, то што ми гласамо за структуре унутар ЕУ, за Европски парламент, на неки начин са себе скидамо одговорност и чекамо да неко други реши у наше име. ЕУ одавно има неку сасвим другу улогу, готово супротну од првобитне, меша се у унутрашња питања других држава. Ове субвенције су буквално постале политички инструмент“, огорчен је Јаначек.
На питање да ли је, можда, узрок смањења фондова за Чешку излазак Велике Британије из ЕУ, чешки политичар каже да Велика Британија никада заправо није веровала у ЕУ, зато није ни прелазила на евро и да је из истог разлога оставила себи могућност да се повуче. Наш саговорник додаје да је увођење евра најпре ишло на руку жељама Француске — да смањи утицај немачке марке, која је тада доминирала у европској економији.
„Велика Британија нема никакве везе с тим. Сличан је случај и са Грчком коју су позвали да се учлани у Унију, а потом је буквално приморали да подигне кредите, истовремено је лишивши могућности да, на пример, девалвацијом, промени стање у својој економији. Јединствена валута не може да функционише исто у државама које имају потпуно различите економске потенцијале. Британци су претпоставили на време све шта ће се десити са ЕУ и сада су себи направили одступницу“, закључује Јаначек.
На питање колико ће се на економију Чешке одразити снижавање укупне суме субвенција из фондова ЕУ, наш саговорник каже да заправо неће много:
„Напротив, имаћемо могућност да сами јефтиније реализујемо инфраструктурне пројекте. Заправо, остале европске државе су сасвим успешно градиле и путеве и много шта друго и у време када није било ЕУ. Донације и средства из ЕУ фондова нису пресудни“, закључује чешки политичар.