Портал наводи да је Министарство у петак представило извештај на 22 странице који објашњава нападе америчке војске на Сирију. У извештају се наводе тезе да су ваздушни напади имали за циљ одржавање стабилности у региону, спречавање хуманитарне катастрофе и задржавање непријатеља од употребе хемијског оружја.
Осим тога, Министарство се позива на преседане са извођењем ваздушних напада по одлуци претходних америчких председника без одобрења Конгреса. Конкретно се као примери наводе напади у Либији и Јемену за време Барака Обаме.
Ово објашњење за нападе изазвало је талас критике у Конгресу. Сенатор демократа из државе Вирџинија Тим Кејн назвао је изјаву Министарства правде „бесмислицом“. Он сматра да је нонсенс да председник може у било ком тренутку да примени појам „национални интерес“ да би објаснио војну агресију и на тај начин заобишао Конгрес.
Члан представничког дома Адам Шиф такође је позвао Конгрес да пружи оштар одговор на овакве потезе, јер, како је рекао, таква демонстрација силе води ка бескрајном рату.
Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и Француска извеле су 14. априла ујутру ракетне нападе на објекте сиријске владе, који су, по њиховом мишљењу, коришћени за производњу хемијског оружја. Председник Русије Владимир Путин назвао је ове нападе актом агресије на суверену државу, а осим тога, ни руски војни експерти ни локални становници нису потврдили чињеницу о хемијском нападу који је био изговор за нападе.
Сиријске власти су више пута изјављивале да никада нису користиле хемијско оружје против цивила и терориста и да је читав хемијски арсенал извезен из земље под контролом Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО).