Како наводе, суштина је у томе да се уз пропагандни рад појачају и оперативне активности на терену.
Лист истиче да се та опсежна акција ослања на глобалну стратегију Запада о „елиминисању малигног утицаја Русије на Балкану“, а да је кључна зона појачаног пропагандног деловања управо Србија, али и Република Српска, „у којој обавештајци НАТО-а и западних служби имају специјалан задатак да прекину чврсту спону Милорада Додика с Кремљом“.
Позивајући се на „одлично обавештене изворе“, лист наводи да је други секретар у Амбасади САД Џон Бовермастер недавно рекао да ће се средином септембра, на Фрушкој гори, окупити група професора ради припрема и едукације за популаризацију НАТО-а.
„Новости“, међутим, напомињу да Бовермастер напушта функцију, те да је план да пројекат, који је он започео, заврши његов наследник Џон Радефорд.
Подсећајући да је у Београду прошлог месеца боравила Чинчила Моли из Одсека Европске команде НАТО-а за пропагандну делатност, лист тврди да је она разговарала са представницима неких невладиних организација и да се распитивала за став јавности према САД и НАТО-у, као и да ли се тај однос може мењати.
Како додаје, Чинчилу Моли је интересовало и да ли је довољно добро представљена сарадња Министарства одбране и Војске Србије с НАТО-ом, као и шта је све предузето на промоцији вежбе „Србија 2018“, коју у октобру у Младеновцу организују НАТО и Министарство унутрашњих послова Србије.
Отприлике у исто време, истичу „Новости“, у „Краун плази“ је одржан састанак поводом заједничке вежбе „Србија 2018“ којем су, између осталих, присуствовали шеф канцеларије за евроатлантско и глобално партнерство у Сектору НАТО-а за политичка и безбедносна питања Џејмс Меки и референт НАТО-а за Србију Анжелик Томсен Барнет.
Уместо саме вежбе, главна тема је био план промоције Алијансе у Србији, тврди лист.
Наводи и да Амбасада САД подржава и помаже активности појединих невладиних организација које се баве промоцијом НАТО-а, те подсећају да је средином маја у хотелу „Кристал“ у Београду одржана конференција под називом „Обликовање будућности Србије у ери несигурности“ у организацији Атлантског савета Србије, на којој се говорило о предностима сарадње Србије са НАТО-ом и САД.
Танјуг