Одговарајући на питање забринутог грађанина Русије о трећем светском рату, руски лидер је подсетио на Ајнштајнове речи.
„Не знам каквим оружјем ће се водити трећи светски рат, али четврти ће се водити моткама и камењем“, рекао је Путин.
Председник Русије сматра да би трећи светски рат значио крај цивилизације и да се зато морају обуздати конфликти.
Путин је објаснио да досад није било глобалних сукоба, јер је у свету међу водећим силама успостављен стратешки паритет.
„Без обзира колико то звучало непријатно, рећи ћу вам. Страх од међусобног уништења обуздавао је и присиљавао војне силе да се међусобно поштују“, нагласио је Путин и подсетио да ће савремени системи оружја који се данас развијају у Русији одржавати тај паритет.
Међутим, руски председник је, током годишње видео-конференције са грађанима Русије, такође упозорио да је излазак САД из договора о противракетној одбрани покушај да се наруши тај стратешки паритет и позвао је да се поново траже форме сарадње.
Руски експерти, коментаришући наводе председника Русије, говоре да Америка провоцира сукобе у свету, док Русија покушава да одржи мир.
„Владимир Путин је потпуно и апсолутно у праву — трећи светски рат би довео до краја човечанства, а нуклеарно оружје, које имају многе земље, могло би да доведе до краја живота на планети. Ми видимо да Русија данас чини све да заустави америчке провокације у Сирији, а такође и када је реч о ситуацији са Северном Корејом. Путин говори о томе да је потребно да водеће светске силе веома пажљиво прилазе међународним сукобима који су у току, да не провоцирају једне друге на употребу силе и да не наводе се међусобно на искушење да се то нуклеарно оружје употреби“, рекао је за Спутњик руски политиколог Максим Жаров.
Аналитичар је истакао да та позиција Русије у свету наилази на велико разумевање, док Американци изазивају конфликте.
„Русија је данас центар отпора америчкој политици, која, у ствари, води ка повећању претњи и изазива опасности од избијања трећег светског рата. Ауторитет Владимира Путина и Русије у свету је висок и та политика коју води наша земља о одвраћању Америке која распирује нова жаришта и сукобе, или сиријски сукоб покушава да претвори у сукоб светских сила — наилази на све веће разумевање у свету. Видимо да Кина и многе друге земље активно подржавају Русију у овом питању. Председник Путин је тренутно у посети Кини и мислим да ће са кинеским руководством разговарати о даљем развоју те политике“, сматра Жаров.
Руски експерти оцењују да ће увођење новог стратешког ракетног комплекса пете генерације с интерконтиненталном балистичком ракетом „Сармат“ у руско наоружање суштински учврстити потенцијал стратешких нуклеарних снага Русије и омогућити да се одржи паритет са САД.
Руски председник је током „Директне линије“ рекао да ће нове ракете „Авангард“ и „Сармат“ бити уведене у руско наоружање 2019. и 2020. године.
Путин је подсетио да је Русија почела да развија нове системе наоружања одговарајући на једнострано иступање САД из Споразума о противракетној одбрани.
Ракетни комплекс „Авангард“ већ је у индустријској производњи, а 2019. године он ће бити уведен у наоружање руске армије, додао је Путин.
Он је нагласио да је „Авангард“ апсолутно оружје данашњице и да су мале шансе да ће се у некој другој земљи у наредним годинама појавити слични системи.
Путин је истакао да то није целокупно ново наоружање, а да ће остали нови примерци оружја, који ће осигурати дугорочни војни паритет, бити представљени касније.