Нешто пре Шведске овај пројекат су одобриле и Немачка и Финска, али мало је вероватно да би Данска могла да направи неко непријатно изненађење.
Наиме, Данска располаже законодавством које дозвољава изградњу оваквог типа гасовода, имајући у виду све захтеве који се тичу заштите природне средине, баш као што је био случај и приликом изградње „Северног тока 1“.
Истовремено, како оцењује лист, постоји могућност да Данска потегне одређене амандмане које је усвојила недавно, како би блокирала процес издавања дозволе за изградњу гасовода у њеним водама, али то би представљало искључиво политичку игру.
Судећи по свему, указује аутор чланка, пред Данском је озбиљан избор — у случају да одбије да изда дозволу, забола би нож у леђа својим европским партнерима, пре свега Немачкој, а у противном би издала Америку, која активно лобира да се овај пројекат стопира.
Аналитичари ипак сматрају да ће Данској тешко поћи за руком у случају да се одлучи да стопира овај пројекат, јер постоји и алтернативна рута којом би се заобишле њене територијалне воде. Додуше, то би значило и дужу километражу гасовода, самим тим и нешто већу вредност инвестиције.
„Проблем је у томе што већ постоји ’Северни ток 1‘, а нови гасовод би ишао истом трасом. Управо су данске власти биле те које су инсистирале да тај гасовод иде преко њених вода јер је тако гасовод мање угрожен од стране поморског саобраћаја који је у тој акваторији прилично густ. Било како било, коначну одлуку можемо очекивати већ за коју недељу“, закључује лист.