Па можда би и било тако када би у Пјонгјангу знали шта се у Сингапуру догађа, наводи АП.
Са мало других извора информисања осим државних медија, гласина и трачева, већина грађана Северне Кореје и даље је углавном у мраку што се тиче тог, можда и животно, важног догађаја, који треба да се одигра ван њихове изоловане земље.
Званични медији су јавили да два лидера треба да се састану, али нису дали много детаља, чак ни локацију, ни датум сусрета.
У недељу још није било званично потврђено да је Ким напустио земљу и да је стигао у Сингапур.
Уместо тога, ударне вести у Северној Кореји су звучале потпуно уобичајено, па је тако објављена вест да је Ким посетио ресторан са морском плодовима у Пјонгјангу.
Глас се ипак проширио, тако да је извесност сусрета Кима и Трампа „на радару“ грађана.
Самит лидера САД и Северне Кореје могао би имати велике и директне последице по њихове животе, па је природно да људи желе да буду обавештени, наводи АП додајући, међутим, да су без јаких и независних медија тачне вести мање извесне, док претеривања и гласина вероватно има у изобиљу.
Уколико буду следили своју уобичајену рутину, државни медији ће вероватно сачекати да се самит заврши, па тек онда дати први извештај.
Тако је, на пример, вест да је амерички државни секретар Мајк Помпео посетио Северну Кореју објављена тек наредног дана, на насловној страници гласила владајуће партије „Родонг шумун“. Међутим, констатује АП, ништа у вези са овим самитом није рутина.
Танјуг